Fiskālās disciplīnas padome vērš uzmanību uz nesabalansētības draudiem budžetā  2018. gada 28. novembrī

Fiskālās disciplīnas padome šodien noturēja kārtējo sēdi, izskatot jautājumus par ierosinātajiem grozījumiem likumā par budžetu un finanšu vadību un skatīja fiskālās attīstības perspektīvas. 

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija ir sākusi skatīt priekšlikumu par grozījumiem Likumā par budžetu un finanšu vadību, galvenokārt sakarā ar pagaidu budžeta regulējumu, kamēr jaunā Saeima apstiprinās jauno valdību. Saeimas komisijā skatītais priekšlikums ierosina atteikties no ierobežojuma pagaidu budžetā vienā mēnesī izdevumu pilnvarojumam nepārsniegt 1/12 daļu no iepriekšējā gada budžetā apstiprinātajiem izdevumiem.

Fiskālās disciplīnas padome ierosina pagaidu budžeta gatavošanā ievērot maksimālos budžeta izdevumu apmērus 2019.gadam, kuri ir apstiprināti Vidēja termiņa budžeta ietvara likumā 2018., 2019. un 2020. gadiem. Jebkādi izdevumu palielinājumi pensijām, pabalstiem un darba apmaksai, kuri nav bijuši ietverti vidēja termiņa ietvara likumā, ir pilnībā jākompensē ar citu valsts budžeta izdevumu samazinājumu.

Padome atzīmē, ka Valdība ir uzņēmusies lielas izdevumu saistības, kurām nav pietiekams resursu segums valsts budžeta plānos, kas varētu radīt smagas izvēles 2019.gada budžeta sastādīšanā, kā arī problēmas politiskajām partijām īstenojot savas prioritātes Valdības sastādīšanas procesā. Īpaši problemātiska ir budžeta sastādīšana ar deficītu apstākļos, kad ekonomika strauji attīstās. Saglabājas ļoti augsts risks, ka nepietiekami kontrolējot budžeta izdevumu līmeni pašlaik var nākties samazināt budžeta izdevumus vai palielināt nodokļu slogu, lai kompensētu nesabalansētību.