Jaunumi

Padome apstiprinājusi Finanšu ministrijas makroekonomikas prognozes Stabilitātes programmai 2021/2024  2021. gada 17. februārī

Ekonomikas atkopšanās no krīzes būs pakāpeniska un nevienmērīga

Fiskālās disciplīnas padome (Padome) ir apstiprinājusi Finanšu ministrijas makroekonomikas prognozes Stabilitātes programmas izstrādei 2021. - 2024. gadam. Padome novērtējusi  tās kā pieņemamas augstas nenoteiktības un lejupvērstu risku apstākļos, vienlaikus vēršot uzmanību uz vairākiem riskiem.

 

Padomes sēde 2020.gada 17.decembrī 2020. gada 23. decembrī

2020.gada 17.decembrī notika Padomes sēde, kurā tika apspriestas Padomes 2020.gada prioritātes un stratēģija, kā arī lemts par administratīvajiem jautājumiem. 

Fiskālo risku darba grupas sēde 2020. gada 20. augustā

Fiskālā nodrošinājuma rezerves apjoma atbilstības novērtējuma darba grupa novērtē fiskālā nodrošinājuma rezervi 0,1% apmērā no IKP 2021.gadam kā adekvātu.

 

Fiskālās disciplīnas padome: fiskālās stimulēšanas pasākumu apmēram ir jābūt samērīgam ar Covid-19 radīto zaudējumu apjomu 2020. gada 18. jūnijā

Fiskālās disciplīnas padome (FDP) ir saskaņojusi Finanšu ministrijas (FM) sagatavotās Latvijas makroekonomikas  prognozes 2020. un 2021. - 2023. gadam, kas tiks izmantotas par pamatu valsts budžeta plānošanai vidējā termiņā.

 

Innas Šteinbukas intervija LV portālam  2020. gada 7. aprīlī

Kad dabā ir pavasaris, Latvijas tautsaimniecībā ir iestājusies ”ekonomiskā ziema”, intervijā LV portālam tēlaini secina Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētāja profesore Dr. habil. oec. INNA ŠTEINBUKA. Lai gan ārkārtējas situācijas ilgums nav zināms un to patlaban ir grūti prognozēt, jau tagad viņa iesaka izstrādāt stratēģiju izejai no krīzes, kurā būtu jāparedz, kā atbalstīt uzņēmumus, kuri būs nākotnes attīstības virzītāji. Ir svarīgi ne tikai “pārziemot” situāciju, bet pārvarēt krīzi ar saglabātu izaugsmes potenciālu.

Lasīt visu šeit

Fiskālās disciplīnas padome: atbalsta pasākumiem Covid-19 krīzes pārvarēšanai vidējā termiņā jābūt līdzsvarā ar budžeta resursiem 2020. gada 31. martā

Fiskālās disciplīnas padome (Padome) atzinīgi vērtē Latvijas valdības rīcību Covid -19 izraisītās krīzes pārvarēšanai, taču atbalsta pasākumiem jābūt sabalansētiem ar budžeta resursiem un valsts spēju aizņemties, kā arī tie nedrīkst izraisīt fiskālo nesabalansētību vidējā termiņā un ilgtermiņā. To pirmdien Krīzes vadības padomei iesniegtajās rekomendācijās atzinusi Fiskālās disciplīnas padome (FDP).

Fiskālās disciplīnas padome vērtē Covid-19 ietekmi uz Latvijas ekonomiku un valsts budžetu 2020. gada 12. martā

12. martā notika pirmā jaunievēlētas Fiskālās disciplīnas padomes sēde, kuras laikā tika vērtēta koronavīrusa Covid -19 potenciālā ietekme uz Latvijas ekonomiku un valsts budžetu.

Saeima apstiprina amatā divus jaunus Fiskālās disciplīnas padomes locekļus 2020. gada 5. martā

Saeima ceturtdien apstiprināja amatā divus jaunus Fiskālās disciplīnas padomes (FDP) locekļus. Darbu Padomē sāks bankas “Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš un RTU Rīgas Biznesa skolas mācībspēks Andrejs Jakobsons.

S&P paaugstina Latvijas kredītreitingu līdz A+ 2020. gada 24. februārī

​Piektdien, 21.februārī starptautiskā kredītreitingu aģentūra "S&P Global Ratings" paaugstināja Latvijas kredītreitingu līdz vēsturiski augstākajam līmenim "A+", nosakot tam stabilu nākotnes perspektīvu.

Fiskālās disciplīnas padome nāk klajā ar priekšlikumiem nodokļu sistēmas pilnveidošanai 2020. gada 17. februārī

Fiskālās disciplīnas padome (FDP) ir publicējusi pētījumu par 2018. gada nodokļu reformas rezultātiem un kritērijiem tālākai nodokļu sistēmas pilnveidošanai. FDP primārais uzdevums ir uzraudzīt, lai valdības fiskālā politika nodrošinātu ilgtspējīgu un sabalansētu ekonomisko izaugsmi, tāpēc plānotās izmaiņas nodokļu sistēmā tiek izvērtētas galvenokārt no fiskālās disciplīnas redzesloka, preses konferencē pirmdien sacīja Padomes priekšsēdētāja Inna Šteinbuka.

Fiskālās disciplīnas padome nākusi klajā ar viedokli par Finanšu ministrijas izstrādātajām makroekonomikas prognozēm 2020. - 2023. gadam 2020. gada 17. februārī

Fiskālās disciplīnas padome: ekonomisko izaugsmi turpmākajos gados var nomākt vairāki globālie un vietējie riski

Fiskālās disciplīnas padome (Padome) nākusi klajā ar viedokli par Finanšu ministrijas (FM) izstrādātajām makroekonomikas prognozēm 2020. - 2023. gadam un novērtējusi tās kā reālistiskas, taču vērš uzmanību uz vairākiem riska faktoriem, īpaši 2021./2022. gadā.

 
Padome piekrīt FM analīzei, ka spēcīgais efekts no ekonomikas sabremzēšanās 2019. gadā saglabāsies arī 2020. gadā.

Padome vērš uzmanību uz vairākiem globāliem un vietējiem riskiem, kas var nomākt ekonomisko izaugsmi turpmākajos gados, īpaši 2021. un 2022. gadā.

Kā norāda Padome, Latvijā jau otro gadu pēc kārtas klimata apstākļi ziemā  ir siltāki par normu. Tas ietekmē veiktspēju siltumenerģijas tirgū un mežizstrādes nozarēs, un paredzams, ka arī turpmākos gados šis globālais faktors saglabās negatīvu ietekmi uz ekonomikas izaugsmi mūsu valstī.

Domājot par 2022. gadu, Padome uzskata, ka publisko investīciju apjomam vajadzētu kristies, jo arī ES fondu apguve sāks samazināties. Līdz ar to būvniecības uzņēmumi varētu pielietot nogaidīšanas taktiku, izvērtējot signālus par nākamo ES fondu finansējuma cikla sākšanos.

Kā vienu no riskiem Padome min arī kravu tranzīta nozares lejupslīdi, kura, sākusies 2019. gadā, var turpināties arī 2020. - 2022. gadā, it īpaši ostu segmentā. Tas skaidrojams ar to, ka kravu pārvadātāji jau šobrīd ir veikuši ieguldījumus, pārorientējot kravu plūsmas uz citām ostām, un vēl viena pārvadājumu plūsmu pārorientācija radītu nevēlamas papildus izmaksas. 

Savukārt banku sektorā Latvijā ir ļoti zema kreditēšanas aktivitāte, bez tam nerezidentiem šobrīd ir apgrūtināta kontu atvēršana un pārvaldība, norāda Padome. Sagaidāma ir arī tālāka banku sektora konsolidācija, un šo iemeslu dēļ izaugsme banku jomā var palēnināties.

Padome arī vērš uzmanību uz 2020. gada sākumā izziņoto jaunā un neprognozējamā koronavīrusa epidēmijas risku, kas jau ir atstājis negatīvu iespaidu uz globālo ekonomikas veiktspēju  2020. gadā. Joprojām saglabājas arī iepriekšējo gadu riski, tostarp neskaidrība par Ķīnas attiecībām ar tirdzniecības partneriem, tai skaitā ES un ASV, kā arī Brexit noslēgums.

Kā atzīst padome, Finanšu ministrijas reālā IKP izaugsmes prognoze 2020. gadam ir konservatīva un lielā mērā atbilst Eiropas Komisijas aplēsēm, tajā pat laikā tā ir 0,4 procentpunktus zemāka par Latvijas Bankas un par 0.6 procentpunktiem zemāka par Starptautiskā Valūtas fonda prognozēto izaugsmi. Inflācijas līmeņa prognoze 2020. gadam ir konservatīva un saskan ar EK prognozēm. Turklāt vidējās bruto algas pieaugums 2020.-2023. gados tiek prognozēts lēnāks nekā iepriekšējos gados un tomēr ir stabils, kas pie zemas inflācijas stimulēs privāto patēriņu.

Finanšu ministrijas izstrādātās makroekonomikas prognozes tiks izmantotas par pamatu Latvijas Stabilitātes Programmas izstrādei 2020. - 2023. gadam, ko plānots iesniegt Ministru kabinetā 2020. gada aprīlī.

Padomes viedoklis par FM makroekonomikas prognozēm pieejams šeit.

Makroekonomisko rādītāju skaitliskais pārskats pieejams šeit.

Fiskālās disciplīnas padome: ekonomisko izaugsmi turpmākajos gados var nomākt vairāki globālie un vietējie riski 2020. gada 17. februārī

Fiskālās disciplīnas padome (Padome) nākusi klajā ar viedokli par Finanšu ministrijas (FM) izstrādātajām makroekonomikas prognozēm 2020. - 2023. gadam un novērtējusi tāskā reālistiskas, taču vērš uzmanību uz vairākiem riska faktoriem, īpaši 2021./2022. gadā.

Inna Šteinbuka ir ievēlēta par FDP priekšsēdētāju  2019. gada 18. decembrī

Fiskālās disciplīnas padome otrdien, 17. decembrī, Padomes priekšsēdētājas amatā uz nākamajiem trīs gadiem ievēlēja Padomes locekli, Latvijas Universitātes profesori Innu Šteinbuku. 

Padome iebilst pret budžeta deficīta palielināšanu 2019. gada 25. novembrī

Fiskālās disciplīnas padome (FDP) iebilst pret izskanējušo priekšlikumu izmantot budžeta deficītu kā finansēšanas avotu medicīnas darbinieku darba samaksas kāpināšanai.

Padomes sēde 14.novembrī 2019. gada 20. novembrī

2019.gada 14.novembrī notika Padomes sēde, kurā tika apspriestas pētījumu prioritātes un stratēģija 2020.gadam,  kā arī lemts par administratīvajiem jautājumiem. 

Fiskālās disciplīnas padome konstatē neatbilstības pārdalot valsts budžeta izdevumus 2019. gada 1. novembrī

Fiskālās disciplīnas padome ir sagatavojusi neatbilstības ziņojumu, konstatējot Fiskālās disciplīnas likuma pārkāpumu Valdībai pieņemto lēmumu par neapgūto līdzekļu pārdali  8,1 miljonu eiro apmērā 2019. gada budžetā.

FDP Saeimas Budžeta komisijā sniedz vērtējumu par 2020.gada budžetu  2019. gada 22. oktobrī

22.oktobrī, 2019 FDP priekššedētājs Jānis Platais iepazīstināja Saeimas Budžeta komisiju ar FDP viedokli par 2020.gada budžetu. Prezentācija ir rodama šeit.

Noziedzīgi iegūtos arestētos naudas līdzekļus vispareizāk ir izmantot samazinot valsts budžeta deficītu 2019. gada 18. oktobrī

Fiskālās disciplīnas padome: noziedzīgi iegūtos arestētos naudas līdzekļus vispareizāk ir izmantot samazinot valsts budžeta deficītu.

Fiskālās disciplīnas uzraudzības ziņojums par valsts budžetu 2020. gadam 2019. gada 10. oktobrī

Nākamgad plānotā valsts budžeta deficīta apmērs kopumā atbilst Eiropas Savienības fiskālās disciplīnas prasībām. Taču Latvijā Fiskālās disciplīnas likuma normas ir striktākas nekā ES, tāpēc Fiskālās disciplīnas padome norāda, ka 2020. gada budžetā izdevumi būtu jānosaka par 94,6 miljoniem eiro mazāki nekā paredz Finanšu ministrijas priekšlikums. Par to ceturtdien preses brīfingā, sniedzot viedokli par jaunāko Padomes sagatavoto Fiskālās disciplīnas uzraudzības ziņojumu, informēja Padomes locekle Inna Šteinbuka.

Padomes sēde 26.septembrī 2019. gada 27. septembrī

2019.gada 26.septembrī notika Fiskālās disciplīnas padomes sēde, kurā tika pārrunāti Latvijas tautsaimniecības jautājumi, kas tiks detalizētāk apskatīti Padomes ikgadējā Uzraudzības ziņojumā. Tas tiks laists klajā oktobra pirmajā pusē. Sēdē tika apspriesti arī Sekretariāta administratīvās darbības jautājumi. 

Preses relīze par 2020.gada budžeta sagatavošanu 2019. gada 21. augustā

Fiskālās disciplīnas padome (Padome) kopumā atzinīgi novērtē Finanšu ministrijas darbu 2020.gada budžeta ietvara sagatavošanā, kuru otrdien sāka izskatīt valdībā. Tomēr nodokļu reformas ietekme joprojām ir būtiska un kompensējošie pasākumi ir nepietiekami, tādēļ Padome uzskata, ka, atbilstoši Fiskālās disciplīnas likuma (FDL) prasībām, maksimāli pieļaujamie izdevumi nākamā gada budžetā nosakāmi par 94 miljoniem eiro mazāki nekā paredzēts budžeta projektā. Ar šādu Padomes redzējumu Padomes priekšsēdētājs Jānis Platais otrdien iepazīstināja arī Ministru kabinetu.

Fiskālo risku darba grupas sēde 2019. gada 21. augustā

Fiskālās disciplīnas padome: valdības lēmums veidot fiskālā nodrošinājuma rezervi 0,1% apmērā no IKP ir adekvāts.

Preses relīze 2019. gada 25. jūnijā

Fiskālās disciplīnas padome: Ekonomikas izaugsmes maksimums Latvijā ir sasniegts, tam sekos mērena ekonomikas izaugsmes palēnināšanās.

Fiskālās padomes 2019. gada 13. jūnija sēdē izskatītie jautājumi 2019. gada 17. jūnijā

 2019. gada 13. jūnijā notika kārtējā Padomes sēde, kurā piedalījās Finanšu ministrijas makroekonomikas vadošie eksperti. Sēdē tika apspriestas jaunākās Latvijas makroekonomikas prognozes, kas būs par pamatu valsts budžetam 2020.gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaram 2020.-2022. gadam. 

Ziemeļvalstu un Baltijas valstu fiskālo institūciju pārstāvju sanāksme 2019. gada 17. jūnijā

Šī gada 17. jūnijā Viļņā notika gadskārtējā Ziemeļvalstu un Baltijas valstu neatkarīgo fiskālo institūciju pārstāvju sanāksme, kurā piedalījās arī pārstāvji no Latvijas Fiskālās disciplīnas padomes. Sanāksmes gaitā valstu pārstāvji dalījās ar savu pieredzi un attīstības tendencēm savās valstīs makroekonomiskās prognozēšanas un fiskālās uzraudzības jomā. Pieredzes apmaiņa palīdz uzlabot savu darbu valstu institūcijām. Sevišķi noderīga bija Zviedrijas Fiskālās padomes pieredze ekonomikas analīzē, lai palīdzētu politikas formulēšanā.

Fiskālā padome: iedzīvotāju interese par valsts budžeta veidošanu samazinās 2019. gada 27. maijā

Tikai nepilna piektā daļa jeb 18% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju seko līdzi tam, kā tiek veidots valsts budžets, bet 82% to nedara, liecina 2019. gada aprīlī veiktā SKDS aptauja par valsts budžeta disciplīnu. Salīdzinoši, 2016. gadā šāda interese bija 25% aptaujāto, 2017. gadā – 21%, bet 2018. gadā – 19%.

Fiskālā padome aicina darbā Fiskālās padomes sekretāriāta darbiniekus 2019. gada 16. maijā

Fiskālā padome aicina darbā sekretāriāta darbiniekus. Vairāk informācijas sadaļā Vakances.

Fiskālās disciplīnas padomes sekretāra amatā darbu sāks Ivars Golsts 2019. gada 15. maijā

2019. gada 14. maijā Fiskālās disciplīnas padomē noslēdzās konkurss uz Padomes sekretāra amatu, slēdzot līgumu ar Ivaru Golstu. Viņu atklātajā konkursā no pieciem pretendentiem par piemērotāko amatam atzina Fiskālās disciplīnas padome.

Fiskālā padome: nodokļu reformas efektu iekļaušana fiskālo nosacījumu aprēķinā neatbilst Fiskālās disciplīnas likumam 2019. gada 13. maijā

Fiskālās disciplīnas padome sagatavojusi papildinājumu savam starpziņojumam, sniedzot atbildi uz 2019. gada 24. aprīlī publicēto Finanšu ministrijas preses relīzi par Latvijas Stabilitātes programmas 2019.-2022. gadam pilnīgu atbilstību Fiskālās disciplīnas likumam.

Fiskālās padomes 8. maijā sēdē izskatītie jautājumi 2019. gada 8. maijā

2019. gada 8. maijā notika kārtējā Fiskālās padomes sēde, kurā tika intervēti Fiskālās padomes sekretāra amata kandidāti un diskutēta atbilde Finanšu ministrijai par fiskālās disciplīnas uzraudzības starpziņojumu.  

Fiskālā padome: Latvijas Stabilitātes programma 2019.-2022. gadam neparedz pietiekami stingru izdevumu samazināšanu

Fiskālā padome: Latvijas Stabilitātes programma 2019.-2022. gadam neparedz pietiekami stingru izdevumu samazināšanu 2019. gada 23. aprīlī

Izvērtējot Latvijas Stabilitātes programmu 2019.-2022. gadam, Fiskālās disciplīnas padome secinājusi, ka valdība neparedz pietiekami stingru fiskālās politikas ievirzi.

Fiskālā padome aicina darbā Fiskālās padomes sekretāru 2019. gada 23. aprīlī

Fiskālā padome aicina darbā Fiskālās padomes sekretāru. Vairāk informācijas sadaļā Vakance.

Fiskālās padomes 5. aprīļa sēdē izskatītie jautājumi 2019. gada 5. aprīlī

2019. gada 5. aprīlī notika kārtējā Fiskālās padomes sēde, kurā tika diskutēti fiskālo nosacījumu aprēķini, kas ir par pamatu Latvijas Stabilitātes programmai 2019.-2022. gadam.  

Fiskālās padomes viedoklis par īstenoto strukturālo reformu atpakaļgaitu 2019. gada 22. martā

Saskaņā ar Fiskālās disciplīnas likuma 28. panta septīto daļu Fiskālās disciplīnas padome sagatavo un iesniedz Saeimai un Ministru kabinetam viedokli fiskālās politikas jautājumos, ja atzīst tos par būtiskiem Fiskālās disciplīnas likuma normu ievērošanai.

Fiskālā padome prezentē uzraudzības ziņojumu Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai 2019. gada 18. martā

Fiskālās disciplīnas padomes loceklis Andžs Ūbelis prezentē uzraudzības ziņojumu Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai.

Fiskālās disciplīnas uzraudzības ziņojums par valsts budžetu 2019. gadam 2019. gada 5. martā

Fiskālā padome valdības darbu pie 2019.gada valsts budžeta vērtē kā nepietiekamu, lai nodrošinātu fiskālo rādītāju atbilstību ilgākā termiņā un pārvarētu prociklisku fiskālās politikas ievirzi. Padome ierosina valdībai izstrādāt un apstiprināt tiesību aktus obligāto (nediskrecionāro) izdevumu un ieņēmumu, kā arī vienreizējo pasākumu kvalificēšanai fiskālo nosacījumu aprēķinā, jo uzskata, ka šobrīd spēkā esošais regulējums to pilnībā nenodrošina.

Latvijas un Nīderlandes fiskālās iestādes dalās pieredzē par politisko partiju fiskālās disciplīnas aptaujām

Latvijas un Nīderlandes fiskālās iestādes dalās pieredzē par politisko partiju fiskālās disciplīnas aptaujām 2019. gada 28. februārī

Fiskālās padomes priekšsēdētājs Jānis Platais dalās pieredzēs par Latvijas un Nīderlandes neatkarīgo fiskālo iestāžu darbu saistībā ar politisko partiju aptaujām par fiskālo disciplīnas jautājumiem. Prezentācija pieejama šeit.

Fiskālā padome aicina darbā fiskālo risku ekspertu 2019. gada 23. februārī

Fiskālās disciplīnas padome (Padome) ir neatkarīga, koleģiāla institūcija, kuras galvenais uzdevums ir uzraudzīt, kā valsts ievēro fiskālo disciplīnu un, ja tiek konstatētas atkāpes, par to informēt sabiedrību atbilstoši Fiskālās disciplīnas likumam. Padome meklē fiskālo risku ekspertu Padomes sekretariātam, lai veiktu valdības fiskālās politikas analīzi un uzraudzību ikgadējā valsts budžeta un vidēja termiņa budžeta ietvara likuma sagatavošanas, pieņemšanas un izpildes gaitā.

Vairāk informācijas sadaļā Vakance.

Fiskālās disciplīnas padome: ekonomikas attīstība saglabājas strauja, bet radušies jauni, būtiski riski negatīvām izmaiņām

Fiskālās disciplīnas padome: ekonomikas attīstība saglabājas strauja, bet radušies jauni, būtiski riski negatīvām izmaiņām 2019. gada 15. februārī

Fiskālās disciplīnas padome (apstiprinājusi Finanšu ministrijas izstrādātās Latvijas makroekonomikas  prognozes 2020.-2022. gadam, kas tiek izmantotas par pamatu valsts budžeta plānošanai vidējā termiņā. Kopumā prognozes novērtētas kā reālistiskas, taču bažas raisa riski starptautiskās tirdzniecības un banku sektora reputācijas jomā.

Ēnu diena Fiskālajā padomē

Ēnu diena Fiskālajā padomē 2019. gada 13. februārī

Kā allaž katru gadu arī Fiskālajā padomē ir darbā ēnas. Divas skolnieces, kas izturēja atlases konkursu - teicami nokārtoja testu pa fiskālās disciplīnas pamatiem - šodien bija darbā Padomē. Madara Vineta Stivriņa no Daugavpils Valsts ģimnāzijas un Elizabete Kancēviča no Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas.

Fiskālās padomes neatbilstības ziņojums par vidēja termiņa izdevumu griestu pārkāpumu 2019. gada 12. februārī

Fiskālās disciplīnas padome secinājusi, ka Ministru kabineta 5. un 8. februāra sēdēs pieņemtie lēmumi pārdalīt ietaupītos līdzekļus no programmām, kas pakļaujas Fiskālās disciplīnas likuma aizsardzībai, pārkāpj 2018.-2020.gada ietvara likumā noteikto maksimālo izdevumu apjomu.

Fiskālās padomes 7. februāra sēdē izskatītie jautājumi 2019. gada 7. februārī

2019. gada 7. februārī notika kārtējā Padomes sēde, kurā piedalījās Finanšu ministrijas makroekonomikas un fiskālās politikas vadošie eksperti. Sēdē tika apspriests nodokļu reformas kā vienreizējas atkāpes novērtējums, kā arī jaunākās Latvijas makroekonomikas prognozes, kas būs par pamatu Latvijas Stabilitātes programmai 2019.-2022. gadam. 

Fiskālā padome norāda uz izaicinājumiem tiecoties uz sabalansētu budžetu

Fiskālā padome norāda uz izaicinājumiem tiecoties uz sabalansētu budžetu 2019. gada 5. februārī

Šodien valdība uzsāka darbu pie 2019. gada valsts budžeta, izskatot ekonomikas attīstības tendences un galvenos valsts finanšu darbības parametrus. Iepazīstoties ar Finanšu ministrijas sagatavoto ziņojumu, Padome secina, ka jaunā valdība ir saņēmusi stafeti no iepriekšējās ar nopietniem fiskālās politikas izaicinājumiem. Jau iepriekš Padome konstatēja tendenci, ka budžeta izdevumi aug daudz straujāk nekā to pieļauj fiskālie nosacījumi.

IKP darba grupā diskutē arī par nodokļu elastības ietekmes jautājumiem ekonomikas ciklā 2019. gada 30. janvārī

2019.gada 30.janvārī notika šī gada pirmā IKP darba grupas sēde, tajā piedaloties Latvijas Bankas ekspertiem. 

Fiskālās disciplīnas uzraudzības ziņojums par valsts pagaidu budžetu 2019. gadam

Fiskālās disciplīnas uzraudzības ziņojums par valsts pagaidu budžetu 2019. gadam 2018. gada 28. decembrī

2018. gada 13. decembrī Fiskālās disciplīnas padome saņēma no Finanšu ministrijas fiskālo nosacījumu aprēķinus, kā arī 19. decembrī 2019. gada pagaidu budžetu, kurš sagatavots atbilstoši Likuma par budžetu un finanšu vadību 15. panta prasībām. Atbilstoši noteiktajam Fiskālās disciplīnas likumā Padome īsteno FDL  noteikto  fiskālo  nosacījumu  ievērošanas  uzraudzību  vidēja termiņa budžeta ietvara likuma un  gadskārtējā  valsts budžeta likuma sagatavošanā, šo likumu izpildē un grozījumu sagatavošanā, piemērojot šo normu arī uz pagaidu budžetu.

Fiskālās padomes neatbilstības ziņojums par vidēja termiņa izdevumu griestu pārkāpumu 2018. gada 19. decembrī

Saskaņā ar Fiskālās disciplīnas likuma 29. panta otro daļu, ja Fiskālā padome atklāj šā likuma pārkāpumus vai Padomei tie kļūst zināmi, tā sagatavo neatbilstības ziņojumu, kurā ietver rekomendācijas neatbilstību novēršanai. Neatbilstības ziņojumu sagatavo nekavējoties pēc neatbilstības konstatēšanas, iesniedz Ministru kabinetam un Saeimai, kā arī publisko Finanšu ministrijas mājaslapā internetā.

Fiskālā padome atzīst, ka strukturālās bilances korekcija vispārējās valdības budžetā nav jāveic 2018. gada 14. decembrī

Fiskālās disciplīnas padome 11. decembrī apstiprināja, ka strukturālās bilances korekcija vispārējās valdības budžetā nav jāveic, jo uzkrātā faktisko strukturālo bilanču novirze no plānotājiem bilances lielumiem nepārkāpj Fiskālās disciplīnas likumā noteikto pieļaujamo slieksni (-0,5% no IKP). Kopējā uzkrāto bilanču starpības summa 2017. gada beigās sasniedza 0,8% no IKP. Tomēr, kā norāda Padome, valdībai jāveic pasākumi vidēja termiņa mērķa sasniegšanai.

Fiskālās disciplīnas padome: fiskālā konsolidācija nākamgad ir neizbēgama

Fiskālās disciplīnas padome: fiskālā konsolidācija nākamgad ir neizbēgama 2018. gada 14. decembrī

Fiskālās disciplīnas padome nosūtījusi Saeimai un Ministru kabinetam viedokli saistībā ar Saeimas 13. decembrī pieņemtajiem grozījumiem Veselības aprūpes finansēšanas likumā, kas no 2019. gada 1. janvāra paredz palielināt veselības aprūpes nozares finansējumu par 20%.

Fiskālā padome: notiek politiska ieņēmumu zīmēšana 2018. gada 11. decembrī

Fiskālās disciplīnas padome šodien noturēja kārtējo sēdi, izskatot jautājumus par tehnisko valsts budžetu, budžeta izpildes novērtējumu 2017. gadam un citām aktualitātēm fiskālās disciplīnas jomā.

Fiskālā padome piedāvā jaunu grafiku - siltuma karti ekonomikas cikla raksturošanai

Fiskālā padome piedāvā jaunu grafiku - siltuma karti ekonomikas cikla raksturošanai 2018. gada 10. decembrī

Lai sabiedrība labāk izprastu cikliskās pārmaiņas ekonomikā, Fiskālās disciplīnas padome, līdzīgi kā citas Eiropas neatkarīgās fiskālās iestādes, izmanto ekonomikas ciklu raksturojošu grafiku – tā saukto siltuma karti (no angļu val. heatmap). Šis rīks apliecina, ka ekonomiskā izaugsme Latvijā pašlaik ir strauja un pārsniedz tās potenciālu, tāpēc valsts budžeta fiskālo bilanci nepieciešams plānot ar pārpalikumu.

Fiskālās padomes viedoklis par pieņemtajiem grozījumiem Likumā par budžetu un finanšu vadību 2018. gada 8. decembrī

Fiskālās disciplīnas padomes viedoklis par grozījumiem Likumā par budžetu un finanšu vadību iesniegts Saeimai. Pieejams šeit

Fiskālās padomes priekšlikumi grozījumiem Likumā par budžetu un finanšu vadību 2018. gada 3. decembrī

Fiskālās disciplīnas padomes priekšlikumi grozījumiem Likumā par budžetu un finanšu vadību iesniegti Saeimai un Ministru kabinetam. Pieejams šeit.

Fiskālās padomes priekšsēdētājs Jānis Platais sniedz lekciju Latvijas Ekonomikas attīstības forumā un aicina praksē studentus

Fiskālās padomes priekšsēdētājs Jānis Platais sniedz lekciju Latvijas Ekonomikas attīstības forumā un aicina praksē studentus 2018. gada 30. novembrī

Fiskālās padomes priekšsēdētājs Jānis Platais sniedz lekciju Latvijas Ekonomikas attīstības forumā par fiskālās disciplīnas lomu, nodrošinot ilgtspējīgu ekonomikas attīstību. Lekcijas prezentācijas pieejama šeit. Lekcijas noslēgumā Padomes priekšsēdētājs aicināja studentus praksē Fiskālās disciplīnas padomē. Studenti laipni gaidīti praksē!

Fiskālās disciplīnas padome vērš uzmanību uz nesabalansētības draudiem budžetā 2018. gada 28. novembrī

Fiskālās disciplīnas padome šodien noturēja kārtējo sēdi, izskatot jautājumus par ierosinātajiem grozījumiem likumā par budžetu un finanšu vadību un skatīja fiskālās attīstības perspektīvas. 

Atšķirībā no Lietuvas un Igaunijas, Latvijas valsts budžeta veidotāji neizmanto labos gadus rezerves veidošanai 2018. gada 21. novembrī

Atšķirībā no pārējām Baltijas valstīm, Latvijas valdība nav spējusi veidot budžetu pretēji ekonomikas ciklam bez deficīta, izvērtējot Latvijas vispārējās valdības budžeta plānu 2019. gadam, norāda Fiskālās disciplīnas padome. Latvijas valsts budžeta plāns nākamajam gadam ir ar negatīvu bilanci – 0,7% no iekšzemes kopprodukta. Abām pārējām valstīm budžeta bilance ir pozitīva jeb ieņēmumi budžetā plānoti lielāki nekā izdevumi – Lietuvai tā ir 0,4% no IKP, bet Igaunijai – 0,5% no IKP apmēra.

Fiskālās disciplīnas padome konstatē atkārtotu maksimālo budžeta izdevumu pārkāpumu  2018. gada 1. novembrī

Papildinot Fiskālās disciplīnas padomes 2018.gada 23.oktobrī nosūtīto neatbilstības ziņojumu par tās dienas Ministru kabineta sēdē izskatīto, Padome vēl vēršs uzmanību, ka tajā pat dienā Ministru kabinets atbalstīja darba kārtības punktu, kas paredz apropriācijas pārdales uz budžeta resora "74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums" programmu 02.00.00 "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" no Labklājības ministrijas budžeta apakšprogrammām 5 465 000 eiro apjomā.

 

Fiskālās disciplīnas padome konstatē maksimālo budžeta izdevumu pārkāpumu 2018. gada 23. oktobrī

Fiskālās disciplīnas padome secinājusi, ka Ministru kabineta sēdē 23. oktobrī pieņemtais lēmums pārdalīt ietaupītos līdzekļus no Labklājības ministrijas budžeta apakšprogrammas "Valsts sociālie pabalsti" neatbilst Fiskālās disciplīnas likumā noteiktajam, jo šāds lēmums pārsniedz 2018. gadam noteikto maksimālo izdevumu apjomu.

Fiskālā padome kopumā apstiprina makroekonomiskās prognozes, taču uzstāj uz stingru fiskālo disciplīnu 2018. gada 15. oktobrī

Fiskālās disciplīnas padome 2018. gada 11. oktobrī kopumā ir apstiprinājusi Finanšu ministrijas izstrādātās makroekonomiskās prognozes, ko valdība izmantos Latvijas vidēja termiņa budžeta ietvara izstrādei 2019.-2021. gadam. Vienlaikus Padome uzstāj uz ļoti stingru fiskālās disciplīnas ievērošanu, lai šobrīd, kad ekonomikā valda strauja izaugsme, nepieļautu fiskālās telpas paplašināšanu.

Saeima par Fiskālās disciplīnas padomes locekli apstiprina Innu Šteinbuku 2018. gada 11. oktobrī

Saeima ceturtdien, 11.oktobrī, Fiskālās disciplīnas padomes locekļa amatā apstiprināja Innu Šteinbuku. Vairāk informācijas Saeimas mājaslapā.

Fiskālās padomes 20. septembra sēdē izskatītie jautājumi 2018. gada 20. septembrī

2018. gada 20. septembrī notika kārtējā Padomes sēde, kurā piedalījās Finanšu ministrijas eksperti. 

IKP darba grupā diskutē par potenciālā IKP un izlaižu starpību jautājumiem 2018. gada 7. septembrī

2018.gada 7.septembrī notika Fiskālās disciplīnas padomes IKP darba grupas sēde, tajā piedaloties arī Latvijas Bankas ekspertiem. Darba grupā tika apspriestas aktuālās norises Latvijas makroekonomiskajā attīstībā, t.sk. darba spēku tirgus jautājumi, potenciālā IKP un izlaižu starpību jautājumi. 

Fiskālās disciplīnas padome nepiekrīt līdzekļu pārdalei ar likumu aizsargātā budžeta programmā 2018. gada 29. augustā

Fiskālās disciplīnas padome secinājusi, ka Ministru kabineta sēdē 28. augustā pieņemtais lēmums pārdalīt ietaupītos līdzekļus no Labklājības ministrijas budžeta apakšprogrammas "Valsts sociālie pabalsti" neatbilst Fiskālās disciplīnas likumā noteiktajam, jo pārsniedz vidēja termiņa budžeta ietvara likumā noteikto maksimālo izdevumu apjomu.

Fiskālās disciplīnas padome: politiskās partijas aptaujā pauž atbildīgu attieksmi pret valsts finanšu izlietojumu 2018. gada 17. augustā

Latvijas lielākās politiskās partijas priekšvēlēšanu solījumos kopumā pauž atbildīgu attieksmi pret valsts naudas izlietojumu, secina Fiskālās disciplīnas padome, pirmo reizi Latvijā veicot partiju aptauju, lai pirms oktobrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām noskaidrotu partiju priekšvēlēšanu programmās iekļauto prioritāšu ietekmi uz valsts finansēm.

Sarunu festivālā Lampa aicina diskutēt par atbildīgu attieksmi pret valsts parādu

Sarunu festivālā Lampa aicina diskutēt par atbildīgu attieksmi pret valsts parādu 2018. gada 25. jūnijā

Kāpēc iedzīvotāji nedrīkst būt vienaldzīgi pret valsts parādu, kā tas ietekmē mūsu ikdienu un kāpēc naudas aizņemšanās jāuztver atbildīgi – par šiem un citiem ar valsts parādu saistītiem jautājumiem šogad sarunu festivālā Lampa aicinās diskutēt Fiskālās disciplīnas padome.

IKP darba grupā diskutē par nerezidentu banku un darba spēka tirgus jautājumiem 2018. gada 12. jūnijā

2018.gada 12.jūnijā notika Fiskālās disciplīnas padomes IKP darba grupas sēde, tajā piedaloties arī Latvijas Bankas ekspertiem. Darba grupā tika apspriestas aktuālās norises Latvijas makroekonomiskajā attīstībā, t.sk. finanšu sektora nerezidentu banku un darba spēka tirgus jautājumi. 

Fiskālās padomes 12. jūnija sēdē izskatītie jautājumi

Fiskālās padomes 12. jūnija sēdē izskatītie jautājumi 2018. gada 12. jūnijā

2018. gada 12. jūnijā notika kārtējā Padomes sēde, kurā piedalījās Eiropas Revīzijas palātas pārstāvis un Finanšu ministrijas eksperti. 

Baltijas-Ziemeļvalstu fiskālie uzraugi dalās pieredzē jau ceturto reizi

Baltijas-Ziemeļvalstu fiskālie uzraugi dalās pieredzē jau ceturto reizi 2018. gada 11. jūnijā

2018.gada 11.jūnijā Rīgā, ES mājā, ceturto reizi tikās Baltijas-Ziemeļvalstu Neatkarīgās fiskālās disciplīnas uzraudzības iestādes. Ikgadējā sapulcē tika diskutētas katras iestādes aktualitātes, saņemot tūlītējus vērtīgus komentārus no tuvāko kaimiņvalstu uzraugiem. 

Fiskālo risku darba grupa aicina kvantificēt arī ar valsts kapitālsabiedrībām saistītos riskus 2018. gada 9. maijā

2018.gada 9.maijā notika Fiskālās disciplīnas padomes Fiskālo risku darba grupas sēde. Sēdē piedalījās arī pārstāvji no Pārresoru koordinācijas centra, Ekonomikas ministrijas un AS "Latvenergo", kā arī no Finanšu ministrijas. Sēdes laikā tika saņemta informācija par risku vadības mehānismiem, kā arī turpināta diskusija arī par šo fiskālo risku kvantificēšanu fiskālo risku deklarācijā

 

Fiskālā padome: Valdībai daudz nopietnāk jādomā par risku izvērtēšanu PPP projektos, lai neradītu zaudējumus valsts budžetam 2018. gada 23. aprīlī

Pieaugot interesei par publiskās un privātās partnerības (PPP) projektiem, kas efektīvi ļauj attīstīt nozīmīgus infrastruktūras objektus un pakalpojumus, valdībai daudz nopietnāk jādomā par PPP risku izvērtēšanu, lai nākotnē neradītu būtiskus zaudējumus valsts budžetam, secināts Fiskālās disciplīnas padomes pētījumā par PPP projektu fiskālajiem riskiem.

Fiskālā padome: valdībai straujāk jātiecas veidot sabalansētu valsts budžetu 2018. gada 22. aprīlī

Centrālās statistikas pārvaldes jaunākie dati par valsts budžeta deficīta un valsts parāda rezultātiem liecina, ka budžeta izpildes rezultāti ir labāki par 2017. gadam plānoto, tomēr valdībai ir straujāk jātiecas uz sabalansēta budžeta veidošanu, mērķtiecīgi samazinot lielo valsts parāda nastu, uzskata Fiskālās disciplīnas padome.

Fiskālā padome: vērojama būtiska valdības fiskālās politikas plānu ekspansija 2018. gada 9. aprīlī

Izvērtējot Latvijas stabilitātes programmu 2018.-2021.gadam, Fiskālās disciplīnas padome secinājusi, ka Latvijas valdība turpina īstenot atbildīgu fiskālo politiku, pamatā ievērojot fiskālās disciplīnas prasības. Tomēr, salīdzinot ar 2015. un 2016.gadiem, vērojama būtiska fiskālās politikas plānu ekspansija, kas neatbilst pašlaik labvēlīgajiem ekonomikas apstākļiem un pastiprina procikliskas ievirzes (tiek pastiprināti sildīta valsts ekonomika un netiek mazināts valsts kopējais parāds). To nulle publiskotajā un pirmdien , 9.aprīlī, Ministru kabinetā iesniegtajā ikgadējā Fiskālās disciplīnas uzraudzības starpziņojumā atzinusi Fiskālās disciplīnas padome (FDP).

Fiskālās padomes 6. aprīļa sēdē izskatītie jautājumi 2018. gada 6. aprīlī

2018. gada 6. aprīlī notika kārtējā Padomes sēde, kurā tika diskutēti fiskālo nosacījumu aprēķini, kas ir par pamatu Latvijas Stabilitātes programmai 2018.-2021. gadam, kā arī apstiprināts Padomes sagatavotais starpziņojums (viedoklis).  

Fiskālā padome: Latvijai būtiski jākāpina ražīgums, lai saglabātu prognozēto ekonomikas izaugsmes tempu

Fiskālā padome: Latvijai būtiski jākāpina ražīgums, lai saglabātu prognozēto ekonomikas izaugsmes tempu 2018. gada 14. februārī

Fiskālās disciplīnas padome apstiprinājusi Finanšu ministrijas izstrādātās makroekonomikas prognozes 2018.-2021.gadam, ko Valdība izmantos par pamatu konsultācijām ar Eiropas Komisiju, lai iezīmētu nākamā gada valsts budžeta aprises. Kopumā Padome FM izstrādātās makroekonomikas prognozes vērtē kā reālistiskas. Taču bažas rada ekonomikas izaugsmes potenciāls, proti – tas varētu būt vājāks nekā šobrīd prognozē FM, kas savukārt nozīmē, ka ekonomikas izaugsme nākotnē var sabremzēties straujāk un kopumā naudas tēriņiem būs mazāk.

Edvards Kalniņš: centos arī izprast, kāda ir makroekonomistu radošā darba pieeja

Edvards Kalniņš: centos arī izprast, kāda ir makroekonomistu radošā darba pieeja 2018. gada 14. februārī

Fiskālās disciplīnas padome par vienu no saviem uzdevumiem uzskata sabiedrības izglītošanu un informēšanu, kas ir būtisks labas pārvaldības elements. Latvijā nu jau par tradīciju kļuvusī Ēnu diena ir laba iespēja uzrunāt vidusskolēnu auditoriju, dodot iespēju interesentiem nākt un piedalīties Padomes ikdienas darbā un iepazīt profesionāļus, kuri darbojas Padomē. 

Fiskālās padomes 9. februāra sēdē izskatītie jautājumi  2018. gada 9. februārī

2018. gada 9. februārī notika kārtējā Padomes sēde, kurā piedalījās Finanšu ministrijas makroekonomikas vadošie eksperti. Sēdē tika apspriestas jaunākās Latvijas makroekonomikas prognozes, kas būs par pamatu Latvijas Stabilitātes programmai 2018.-2021. gadam. 

Neatbilstības ziņojums par maksimālo izdevumu griestu pārkāpumu 2018. gada 5. februārī

Arī šogad Ministru kabinetā turpinās iepriekšējā gadā aktīvi aizsāktā rīcība, kuras rezultātā Valdības pieņemtie lēmumi paredz tērēt ietaupītos resursus no tām budžeta programmām, kuras ir īpaši aizsargātas. Fiskālās disciplīnas likuma piektajā pantā ir noteiktas valsts budžeta programmas, kurās ietaupījumi nozīmē budžeta maksimālo izdevumu samazinājumu, nevis iespēju finanšu līdzekļus pārdalīt citām Valdības vajadzībām.

IKP darba grupā izvēršas diskusijas par Latvijas potenciālā IKP augsmes jautājumu 2018. gada 2. februārī

2018.gada 2.februārī notika Fiskālās disciplīnas padomes IKP darba grupas sēde. Sēdē piedalījās arī pārstāvji no Latvijas Bankas. IKP darba grupa diskutēja Latvijas makroekonomikas attīstības aktualitātes, īpašu uzmanību pievēršot Latvijas potenciālā IKP augsmes jautājumam turpmākajos gados. 

Fiskālā risku darba grupa pievērš uzmanību izdevumu nosacījumam un nepieciešamībai uzlabot ar publisko privāto partnerības projektiem saistīto fiskālo risku novērtējumu 2018. gada 31. janvārī

2018.gada 31.janvārī notika Fiskālās disciplīnas padomes Fiskālo risku darba grupas sēde. Sēdē piedalījās arī pārstāvji no Finanšu ministrijas. Fiskālā risku grupa pievērš uzmanību izdevumu nosacījumam un nepieciešamībai uzlabot ar publisko privāto partnerības projektiem saistīto fiskālo risku novērtējumu.

Fiskālās padomes sekretariātā izmaiņas 2017. gada 27. decembrī

Fiskālās disciplīnas padomes fiskālo risku eksperta amatā 2018. gadā darbu sāks Viktors Miglinieks, kā arī makroekonomikas eksperta darbos mums turpinās palīdzēt doktorante Agnese Zavadska. Sekretariāta kapacitāti ar palīdzību saistībā ar publiskās un privātās partnerības līgumu fiskālo risku sniegs ekonomiste Ilze Brezaucka.

Nākotnē kāpinot veselības un sociālās aprūpes izdevumus, jādomā par fiskālo ilgtspēju 2017. gada 18. decembrī

Fiskālā ilgtspēja apzīmē valdības spēju turpinot nākotnē pašreizējo ieņēmumu un izdevumu politiku pildīt izdevumu un finansiālās saistības, vienlaikus neradot nekontrolējamu valsts parāda pieaugumu. Šogad veiktā fiskālās politikas analīze liecina, ka izaicinājumi būs jāpiedzīvo gan sabiedrisko pakalpojumu nodrošināšanā, gan valsts parāda apkalpošanā.

Fiskālās padomes priekšsēdētājs Jānis Platais piedalās sarunā par kultūras finansēšanu 2017. gada 18. decembrī

Fiskālās padomes priekšsēdētājs Jānis Platais piedalās sarunā par kultūras finansēšanu kopā ar Kultūras ministrijas valsts sekretāru Sandi Voldiņu, LKNVOA valdes priekšsēdētāju un Latvijas Laikmetīgā mākslas centra direktori Solvitu Kresi un Valsts Kultūrkapitāla fonda vadītāju Edgaru Vērpi Kaņepes kultūras centrā.

Fiskālā padome dalās pieredzē ar Tadžikistānas kolēģiem

Fiskālā padome dalās pieredzē ar Tadžikistānas kolēģiem 2017. gada 11. decembrī

Tadžikistānas parlamenta Ekonomikas un finanšu komitejas pārstāvji uzturas Latvijā no 11. līdz 12. decembrim, lai iepazītos  ar Latvijas pieredzi fiskālās politikas u.c. valsts ekonomikas attīstības jautājumos, ko Latvija uzkrājusi, kļūstot par Eiropas Savienības dalībvalsti. 2017. gada 11. decembri Fiskālās padomes pārstāvji dalījās pieredzē ar Tadžikistānas kolēģiem par fiskālās disciplīnas jautājumiem. FIskālās padomes prezentācija krievu valodā pieejama šeit.

Par atkāpi no budžeta bilances mērķa, lai ieviestu strukturālās reformas veselības aprūpē 2017. gada 6. decembrī

Saskaņā ar Fiskālās disciplīnas likuma 28. panta septīto daļu Fiskālās disciplīnas padome sagatavo un iesniedz Saeimai un Ministru kabinetam viedokli fiskālās politikas jautājumos, ja atzīst tos par būtiskiem FDL normu ievērošanai.

Fiskālās disciplīnas likuma 11. panta prasību izpildes pārbaude 2017. gada 6. decembrī

Fiskālā padome apstiprina to, ka atbilstoši Fiskālās disciplīnas likuma 11. pantam strukturālās bilances korekcija nav nepieciešama. Strukturālās bilances nosacījums un izdevumu pieauguma nosacījuma aprēķini 2013.-2016. gadam uzrāda pozitīvu uzkrāto noviržu buferi. Tomēr cikliskās komponentes lielā ietekme strukturālās bilances nosacījuma novērtēšanā un IKP deflatora aplēšu ietekme izdevumu pieauguma nosacījuma aprēķinos norāda uz konservatīvas fiskālās politikas nepieciešamību. 

Sarunas ar skolēniem Profesiju sīrupā arī par deficītu

Sarunas ar skolēniem Profesiju sīrupā arī par deficītu 2017. gada 29. novembrī

Šodien parunājām par deficītu ar skolēniem karjeras dienu pasākumā "Profesiju sīrups" no Rīgas skolām, kas notika Rīgas 25. vidusskolā.

Neatbilstības ziņojums: sestais turpinājums 2017. gada 23. novembrī

2017. gada 21. novembra Ministru kabineta sēdē tika izskatīts darba kārtības punkts, kurš paredz ietaupīto līdzekļu pārdali. Padome iebilst pret lēmumu pārdalīt ietaupītos līdzekļus, jo šāda rīcība samazina maksimāli pieļaujamos valsts budžeta izdevumus 2017. gadam par 886 373 eiro. Padome uzskata, ka lēmums par finansējuma novirzīšanu uz programmu "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem", samazinot budžeta apakšprogrammas "Valsts pārāda vadība" apjomu 2017. gadā, rada neatbilstību ar Fiskālās disciplīnas likumu.

Fiskālā padome izsludina komunikācijas pakalpojumu iepirkumu 2017. gada 15. novembrī

Fiskālās disciplīnas padome izsludina komunikācijas pakalpojumu iepirkumu. Pretendentu pieteikumus gaidām līdz 2017. gada 1. decembra plkst. 10:00. Visus interesentus ļoti gaidīsim š.g. 21. novembrī plkst. 15:00 uz semināru par šo iepirkumu. Semināra norises vieta: Rīgā, Smilšu ielā 1, 260. telpā. Vairāk informācija pieejama šeit.

Neatbilstības ziņojums #5 2017. gada 18. oktobrī

2017. gada 17. oktobra Ministru kabineta sēdē tika izskatīts darba kārtības punkts, kurš paredz ietaupīto līdzekļu pārdali. Padome iebilst pret lēmumu pārdalīt ietaupītos līdzekļus, jo šāda rīcība samazina maksimāli pieļaujamos valsts budžeta izdevumus 2017. gadam par 1 008 000 eiro. Padome uzskata, ka lēmums par finansējuma piešķiršanu Izglītības un zinātnes ministrijai un Satiksmes ministrijai, samazinot izdevumus iemaksām Eiropas kopienas budžetā 2017. gadā, rada neatbilstību ar Fiskālās disciplīnas likumu.

Straujā ekonomiskā izaugsme pieprasa straujāku budžeta deficīta samazināšanu

Straujā ekonomiskā izaugsme pieprasa straujāku budžeta deficīta samazināšanu 2017. gada 5. oktobrī

2017. gada budžeta izpildes rezultāti ir sagaidāmi labi, neskatoties uz vairākiem neseniem Latvijas valdības lēmumiem palielināt budžeta izdevumus. Paātrinoties ekonomikas izaugsmei, budžeta izdevumi nevarēs augt pietiekami strauji, lai budžeta sfērā strādājošo darba samaksas pieauguma tempi sekotu tendencēm privātajā sektorā, radot jaunus izaicinājumus izvēloties, kuras prioritātes finansēt ierobežotu budžeta līdzekļu apstākļos. Valsts parāda samazināšana, veidojot sabalansētu budžetu vai budžetu ar pārpalikumu, būs svarīgs fiskālās politikas uzdevumus drīzā nākotnē, secināts ceturtdien, 5. oktobrī, publiskotajā Fiskālās disciplīnas padomes gadskārtējā uzraudzības ziņojumā.

Fiskālās padomes 4.oktobra sēdē izskatītie jautājumi 2017. gada 4. oktobrī

2017.gada 4.oktobrī notika kārtējā Padomes sēde, kurā tika apspriestas galvenās Fiskālās disciplīnas uzraudzības ziņojumā apskatītās tēmas, kā arī jautājumi, kas skar 2017. gada septembrī publicētos neatbilstības ziņojumus.

Valdība trešo reizi trīs nedēļās pārkāpj Fiskālās disciplīnas likumu 2017. gada 20. septembrī

2017. gada 19. septembra Ministru kabineta sēdē tika izskatīti darba kārtības punkti, kuri paredz grozījumus apropriācijā apakšprogrammai "Iemaksas Eiropas Kopienas budžetā" un "Valsts parāda vadība". 2017. gadā, tās attiecīgi samazinot par 4 010 609 eiro un 96 216 eiro.

Valdība pārkāpj maksimāli pieļaujamo budžeta izdevumu apmēru un tādējādi neievēro fiskālās disciplīnas prasības 2017. gada 15. septembrī

2017. gada 14. septembra Ministru kabineta sēdē tika izskatīts darba kārtības punkts, kurš paredz ietaupīto līdzekļu pārdali no budžeta apakšprogrammas “Iemaksas Eiropas Kopienas budžetā” uz Veselības ministrijas budžeta programmas 33.17.00 “Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšana stacionārās ārstniecības iestādēs” apakšprogrammām. Kopumā tiek pārdalīti 16 400 000 eiro.

Ir sekmīgi noslēdzies pētniecības pakalpojumu atklātais konkurss 2017. gada 15. septembrī

Ir noslēdzies atklātais konkurss par pētniecības pakalpojumiem, un 2017. gada 15. septembrī noslēgti šādi līgumi: ar SIA "Ernst&Young Baltic" par makroekonomikas eksperta konsultāciju pakalpojumu sniegšanu, ar Latvijas Zinātņu akadēmijas Ekonomikas institūtu par fiskālās ilgtspējas eksperta konsultāciju pakalpojumu sniegšanu un ar Viktoru Miglinieku par fiskālo risku eksperta konsultāciju pakalpojumu sniegšanu.  

Iztērējot ietaupījumus, tiek radīta neatbilstība ar Fiskālās disciplīnas likumu 2017. gada 6. septembrī

2017. gada 5. septembra Ministru kabineta sēdē tika izskatīts darba kārtības punkts, kurš paredz ietaupīto līdzekļu pārdali no budžeta apakšprogrammas “Iemaksas Eiropas Kopienas budžetā” uz Satiksmes ministrijas budžeta programmas 31.00.00 “Sabiedriskais transports” apakšprogrammām. Kopumā tiek pārdalīti 19 046 489 eiro.

Padome uzsāk darbu pie Uzraudzības ziņojuma 2017. gada 5. septembrī

2017. gada 4. septembrī notika Fiskālās disciplīnas padomes sēde. Sēdē tika pārrunātas tēmas, kuras tiks detalizētāk apskatītas Padomes ikgadējā Uzraudzības ziņojumā. Padomes ziņojums tiks publicēts oktobra sākumā. Sēdē tika apspriesti arī 2018. gada pētniecības plāni un sadarbība ar iepirkuma procedūras ietvaros piesaistītajiem ekspertiem.

Fiskālā padome aicina straujas ekonomiskās izaugsmes gados neaizmirst par rezervi kritiskākiem ekonomikas periodiem 2017. gada 24. augustā

2017. gada 24. augustā Fiskālās disciplīnas padome (Padome) informēja par apstiprinājumu Finanšu ministrijas (FM) makroekonomikas prognozēm, norādot, ka tās kopumā ir reālistiskas. Vienlaikus makroekonomikas prognozes apstiprināja aizdomas par ekonomikas "uzsilšanu", kas prasa īstenot piesardzīgu fiskālo politiku, tajā skaitā rezervju veidošanu, valsts parāda samazināšanu, nevis fiskālu ekspansiju. Padome atzīmē, ka Valdība katru gadu izmanto visas iespējamās atkāpes no Fiskālās disciplīnas likumā noteiktā -0,5% budžeta mērķa.

Fiskālā padome izsludina pētniecības pakalpojumu iepirkumu 2017. gada 9. augustā

Fiskālās disciplīnas padome izsludina pētniecības konsultāciju pakalpojumu iepirkumu. Pretendentu pieteikumus gaidām līdz 2017. gada 4. septembra plkst. 10:00. Visus interesentus ļoti gaidīsim š.g. 16. augustā plkst. 15:00 uz semināru par šo iepirkumu. Semināra norises vieta: Smilšu ielā 1, Rīgā, 260. telpā. Vairāk informācija pieejama šeit.

Publicēts ziņojums par 2017. gada aptauju

Publicēts ziņojums par 2017. gada aptauju 2017. gada 2. augustā

2017. gada aprīlī sadarbībā ar pētījumu centru SKDS tika veikta kārtējā aptauja par valsts budžeta disciplīnu. Ziņojumā tiek izklāstīti aptaujas rezultāti. Respondentu atbildes sniedz ieskatu sabiedrības viedoklī par fiskālo politiku un ilgtspēju un aktualizē vairākus jautājumus, kas jāizskata, strādājot pie Latvijas fiskālās ilgtspējas ziņojuma.

Neatbilstības ziņojums par nodokļu reformas likumprojektiem 2017. gada 17. jūlijā

Fiskālās disciplīnas padome konstatē iespējamu neatbilstību ar Fiskālās disciplīnas likuma 9. pantu, kuru varētu likvidēt tikai pēc jauna vidēja termiņa budžeta ietvara likuma apstiprināšanas.

Baltijas-Somijas valstu fiskālie uzraugi kritiski pret fiskālās disciplīnas novērtējumu elastību

Baltijas-Somijas valstu fiskālie uzraugi kritiski pret fiskālās disciplīnas novērtējumu elastību 2017. gada 16. jūnijā

2017.gada 16.jūnijā Tallinā, Igaunijas Centrālajā bankā, trešo reizi tikās Baltijas-Somijas Neatkarīgās fiskālās disciplīnas uzraudzības iestādes. Ikgadējā sapulcē tika diskutēti iestāžu aktuālie jautājumi un problēmas, ar kurām budžetu un fiskālās politikas analīzes procesā saskaras mūsu tuvāko valstu analītiķi.

Makroekonomikas pētniecības iepirkums (atkārtots) 2017. gada 15. jūnijā

Fiskālās disciplīnas padome atkārtoti izsludina makroekonomikas eksperta pētniecības konsultāciju pakalpojumu iepirkumu. Pretendentu pieteikumus gaidām līdz 2017.gada 25.jūlija plkst. 17:00. 

Fiskālā padome: uz fiskālo ilgtspēju jāraugās kompleksi, ņemot vērā arī sociālus un politiskus riskus

Fiskālā padome: uz fiskālo ilgtspēju jāraugās kompleksi, ņemot vērā arī sociālus un politiskus riskus 2017. gada 6. jūnijā

Š.g. 6. jūnijā Fiskālās disciplīnas padome (turpmāk – FDP) sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā organizēja diskusiju par fiskālo ilgtspēju un publiskā sektora lomu ekonomiskās izaugsmes un sociālās labklājības veicināšanā. Diskusijas ietvaros secināts, ka esošais nodokļu ieņēmumu līmenis Latvijā ir nepietiekams valsts vajadzībām un pastāv riski, ka ilgtermiņā var pieaugt valsts parāda līmenis.

Fiskālā padome nenoliedz juridiskas problēmas esamību un strādā pie situācijas risinājuma 2017. gada 19. maijā

Fiskālās disciplīnas padome (FDP), iepazīstoties un diskutējot par Valsts kontroles (VK) 2017. gada 28. aprīļa ziņojumu, kurā norādīts, ka FDP, piesaistot pastāvīgā darbā trīs ekspertus, pārkāpusi savas pilnvaras un rīkojusies kā "iestāde", nevis kā "institūcija", atzīst tehniski juridiskas problēmas pastāvēšanu un, sadarbībā ar Finanšu ministriju un Saeimu, atrisinās to iespējami tuvākajā laikā. FDP uzsver, ka minētā problēma radusies, jo tās funkciju izpilde objektīvi prasa vairāk nekā viena pilna laika nodarbinātā resursus, ko arī atzinusi gan Finanšu ministrija, gan arī Saeima.

Fiskālās disciplīnas padomi uztrauc ieplānotais budžeta deficīta līmenis 2017. gada 17. maijā

Fiskālās disciplīnas padome atbalsta mērķi pilnveidot nodokļu sistēmu, bet norāda uz nepieciešamību novērtēt, vai reformas pasākumi kāpina izaugsmes potenciālu un nodrošinās nepieciešamo ieņēmumu līmeni.

Fiskālā padome norāda uz nepieciešamību pēc caurspīdīgiem aprēķiniem par reformas ietekmi 2017. gada 9. maijā

Fiskālās disciplīnas padome piekrīt, ka nodokļu sistēmas reforma ir nepieciešama, taču padziļināti šo jautājumu analizēs 17. maija sēdē, kad būs iepazinusies ar detalizētu aprēķinu metodoloģijas izklāstu. Padome uzsver, ka turpinās sekot, vai neveidojas neatbilstība Fiskālās disciplīnas likuma 9. pantā noteiktajam.

Ņemot vērā aprēķinu atšķirības, Padome aicina piesardzīgi turpināt budžeta plānošanu 2018.gadam 2017. gada 28. aprīlī

Galvenie secinājumi par 2018.gada maksimālo izdevumu apjomu nav mainījušies – ievērojot to, ka Valdībā vēl nav skatīts konceptuālais ziņojums "Par veselības aprūpes sistēmas reformu" un arī lēmumi par nodokļu reformu ir darba procesā – Padomes aprēķini atšķiras par abām minētajām atkāpēm no budžeta deficīta mērķa, kas kopā veido 249,2 milj. eiro.

Fiskālā padome: valsts parāds turpina pieaugt 2017. gada 21. aprīlī

Neskatoties uz Latvijas ekonomikas augsmes tempiem 2011.-2016.gadā (vidēji 3,3% gadā salīdzināmajās cenās) valsts parāds sešos pēckrīzes gados ir pieaudzis par 1,37 miljardiem eiro, tai skaitā, lai finansētu vispārējās valdības deficītu 1,09 miljardu eiro apmērā. Tas atbilst valsts parāda pieaugumam uz vienu iedzīvotāju par 921 eiro (no 4 178 uz 5 098 eiro) un pieaugumam uz vienu nodarbināto iedzīvotāju par 1 331 eiro (no 10 310 uz 11 641 eiro).

Fiskālā padome uzskata, ka vajadzīgs tālāks darbs, lai precizētu fiskālo ietvaru 2018.gadam 2017. gada 13. aprīlī

Fiskālās disciplīnas padome ir analizējusi līdz šim būtiskākos notikumus un lēmumus, kas iekļaujas Latvijas stabilitātes programmā 2017.-2020. gadam. Izvērtēti lēmumi attiecībā uz nodokļu politiku, bezdarba mazināšanu un veselības aprūpi. Padome ir saskaņojusi budžeta pamatā sagatavoto makroekonomisko ietvaru un galvenos fiskālo nosacījumu jautājumus, tomēr Padomei ir bažas par izdevumu apjoma straujāku pieaugumu salīdzinot ar potenciālo ekonomikas izaugsmi. 

Fiskālās padomes priekšsēdētājs Jānis Platais dalās pieredzē ESAO darba grupā

Fiskālās padomes priekšsēdētājs Jānis Platais dalās pieredzē ESAO darba grupā 2017. gada 6. aprīlī

2017.gada 6.aprīlī, piedaloties ikgadējā 9.Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas Parlamentu budžeta ierēdņu un Neatkarīgo fiskālo institūciju sapulcē, Padomes priekšsēdētājs Jānis Platais sniedza prezentāciju (angļu valodā) par Latvijas Fiskālās disciplīnas padomes darbību.

Fiskālā padome: nodokļu reformas iespējamās sekas ir nepieciešams rūpīgi izvērt 2017. gada 30. martā

2017.gada 30.martā Fiskālās disciplīnas padome sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā organizēja diskusiju par Finanšu ministrijas piedāvāto Latvijas nodokļu politikas reformu, kurā apsprieda, vai Finanšu ministrijas priekšlikumu ieviešanas rezultātā tiks sasniegti nodokļu iekasēšanas mērķi.

Fiskālā padome aicina darbā makroekonomikas ekspertu 2017. gada 7. martā

Fiskālās disciplīnas padome (Padome) ir neatkarīga, koleģiāla institūcija, kuras galvenais uzdevums ir uzraudzīt, kā valsts ievēro fiskālo disciplīnu un, ja tiek konstatētas atkāpes, par to informēt sabiedrību atbilstoši Fiskālās disciplīnas likumam. Padome meklē ekonomistu Padomes sekretariātam, lai veiktu makroekonomikas analīzi.

Vairāk informācijas sadaļā Vakance.

Fiskālā padome: ES fondu kavēšanās var atstāt negatīvu ietekmi uz budžeta izpildes rezultātiem 2017. gada 16. februārī

2017. gada 16. februārī Fiskālās disciplīnas padome sniedza apstiprinājumu Finanšu ministrijas makroekonomikas prognozēm, ko Valdība izmantos par pamatu, uzsākot darbu pie nākamā gada budžeta. Atbilstoši noslēgtajam sadarbības memorandam Padome sniedz agrīnu apstiprinājumu FM  makroekonomikas prognozēm, lai atbalstītu Valdības darbu pie gadskārtējo dokumentu – stabilitātes programmas 2017.-2020. gadam, nākamā gada budžeta un vidēja termiņa budžeta ietvara – izstrādes.

Mēs gaidīsim mūsu ēnas darbos valsts pārvaldē

Mēs gaidīsim mūsu ēnas darbos valsts pārvaldē 2017. gada 15. februārī

Fiskālās disciplīnas padomē šodien ciemojās topošie valsts pārvaldes ekonomisti - Maksims Džabarovs no Rīgas 88. vidusskolas, Elīza Gulbe no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas un Antons Kazačonoks no Daugavpils Valsts poļu ģimnāzijas. Viņi ne tikai iepriekš izpildīja mājasdarbu, bet arī tika galā ar ikdienas darbu tvērumu Padomes sekretariātā. Paldies viņiem! #ĒnudienaFiskālajāpadomē

Padome rekomendē ieviest un uzraudzīt pārdomātu un pamatotu veselības sistēmas reformu 2017. gada 9. februārī

2017. gada 9. februārī notika Fiskālās disciplīnas padomes sēde. Sēdē piedalījās arī pārstāvji no Finanšu ministrijas, kuri iepazīstināja padomes biedrus ar aktuālākajām makroekonomiskajām prognozēm, kas tiks izmantotas Latvijas Stabilitātes programmas 2017.-2020. gadiem izstrādei. Sēdes ietvaros tika diskutēts arī par jautājumiem, kas skar valsts finansējumu veselības aprūpei. Īpaša uzmanība tika pievērsta veselības aprūpes ilgtermiņa finansēšanas vajadzībām.

Ikgadējās aptaujas un pētījumu iepirkumi 2017. gada 1. februārī

Fiskālās disciplīnas padome izsludina divus iepirkumus: ikgadējās aptaujas iepirkumu un eksperta konsultācijas iepirkumu fiskālo prognožu izstrādē

Latvijas ekonomiskajā attīstībā neviennozīmīgas tendences 2017. gada 31. janvārī

Fiskālās disciplīnas padome vakardien iekšzemes kopprodukta darba grupas sēdē, piedaloties Latvijas Bankas ekspertiem, apsprieda norises Latvijas makroekonomiskajā attīstībā. 

Jānis Platais: pirmie trīs gadi Fiskālās disciplīnas padomes darbā 2017. gada 31. janvārī

Latvijas saistības veidot un īstenot atbildīgu fiskālo politiku izriet gan no mūsu līgumsaistībām dalībai Eiropas Savienībā un kā Eirozonas dalībniecei, gan arī mūsu pašu valsts ilgtspējīgas ekonomiskās attīstības interesēs. Ir pagājuši četri gadi, kopš gatavojoties pievienoties Eirozonai Saeima pieņēma Fiskālās disciplīnas likumu un trīs gadi kopš sākusi darboties Fiskālās disciplīnas padome. 

Fiskālo risku darba grupā turpinās darbs pie novērtējuma metodoloģijas uzlabošanas 2017. gada 31. janvārī

2017. gada 31. janvārī notika Fiskālās disciplīnas padomes Fiskālo risku darba grupas sēde. Sēdē piedalījās arī pārstāvji no Finanšu ministrijas. Sēdes laikā tika diskutēts par nosacījumiem apropriāciju pārdalēm, par fiskālo risku uzraudzības uzlabošanu, kā arī par budžeta ieņēmumu izpildes tendencēm.

Fiskālā padome atkārtoti apstiprina Jāni Plato priekšsēdētāja amatā

Fiskālā padome atkārtoti apstiprina Jāni Plato priekšsēdētāja amatā 2017. gada 30. janvārī

Atbilstoši Fiskālās disciplīnas likuma 26.panta pirmajā daļā noteiktajam Padome atkārtoti apstiprināja Jāni Plato priekšsēdētāja amatā, kā arī Ingaru Eriņu priekšsēdētāja vietnieka amatā. Likums paredz iespēju atkārtotu ievēlēšanu uz trīs gadu periodu.

2016. gada konsolidētā kopbudžeta bilance ir labāka par plānoto 2017. gada 27. janvārī

Balstoties uz Valsts kases publicētajiem datiem, 2016. konsolidētā kopbudžeta bilance ir -101,7 miljoni eiro. Šāds rezultāts ir labāks par iznākumu, kas tika prognozēts, apstiprinot 2016. gada budžetu (-341,9 miljoni eiro). Pozitīvas novirzes novērojamas arī nodokļu ieņēmumu plāna izpildē. Balstoties uz Valsts ieņēmumu dienesta publicētajiem datiem, ieņēmumi ir par 88,3 miljoniem eiro augstāki nekā tika plānots.

Saeima apstiprina M.Kazāku un M.Hansenu darbam Fiskālās disciplīnas padomē

Saeima apstiprina M.Kazāku un M.Hansenu darbam Fiskālās disciplīnas padomē 2016. gada 22. decembrī

Saeima ceturtdien, 22.decembrī, uz otro pilnvaru termiņu pēc kārtas darbam Fiskālās disciplīnas padomē uz nākamajiem sešiem gadiem apstiprināja Mārtiņu Kazāku un Mortenu Hansenu. 

Fiskālās padomes 2016. gada kopsavilkums un atbalsts savu biedru pārapstiprināšanai 2016. gada 21. decembrī

Šodien Fiskālās disciplīnas padome publicē īsu kopsavilkumu par galvenajām 2016. gada aktualitātēm, kā arī vienlaikus izsaka atbalstu diviem saviem biedriem, kas ir uzaicināti uz diskusijām Saeimas budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā saistībā ar kandidēšanu uz otro termiņu darbam Fiskālās disciplīnas padomē.

Fiskālās disciplīnas likuma 11.panta prasību izpildes pārbaude 2016. gada 9. decembrī

Saskaņā ar Fiskālās disciplīnas likuma 28.panta septīto daļu Fiskālās disciplīnas padome sagatavo un iesniedz Saeimai un Ministru kabinetam viedokli fiskālās politikas jautājumos, ja atzīst tos par būtiskiem Fiskālās disciplīnas likuma normu ievērošanai.

Padome lemj 2017.gadā uzsākt darbu pie fiskālās ilgtspējas ziņojuma 2016. gada 7. decembrī

Fiskālās disciplīnas padome vakardien 2016.gada noslēdzošajā sēdē tikās ar Finanšu ministrijas Fiskālās politikas, Tautsaimniecības analīzes un Nodokļu analīzes departamenta pārstāvjiem un izskatīja Finanšu ministrijas atbildes vēstuli uz Padomes sagatavoto neatbilstības ziņojumu.

Fiskālās disciplīnas padomes mājaslapā tiek atvērta jauna sadaļa vidusskolēniem

Fiskālās disciplīnas padomes mājaslapā tiek atvērta jauna sadaļa vidusskolēniem 2016. gada 2. decembrī

Jaunā sadaļa "Zināšanas" ir domāta vidusskolēniem, lai viņi varētu pārbaudīt savas zināšanas par valsts finansēm.  Atbildot uz pārdesmit jautājumiem par budžetu, par valsts parādu, par valsts ieņēmumiem un izdevumiem, par fiskālo disciplīnu u.c., skolēniem ir iespēja sevi pārbaudīt šajā jomā.

Pētījums par Latvijas valsts parādu: deficīts un novecošanās

Pētījums par Latvijas valsts parādu: deficīts un novecošanās 2016. gada 1. decembrī

Pēdējās finanšu krīzes ietekmē Latvijā un Eiropas Savienībā kopumā būtiski pieauga valstu parādi. Fiskālās disciplīnas likums nosaka, ka valsts parāda līmenis nedrīkst pārsniegt 60% no IKP. Tas ir viens no četriem fiskālajiem nosacījumiem, plānojot un izpildot valsts budžetu.

Neatbilstības ziņojums par apropriācijas pārdali no Finanšu ministrijas budžeta apakšprogrammas “Iemaksas Eiropas Kopienas budžetā” 2016. gada 11. novembrī

Saskaņā ar Fiskālās disciplīnas likuma 28.panta septīto daļu Fiskālās disciplīnas padome sagatavo un iesniedz Saeimai un Ministru kabinetam viedokli fiskālās politikas jautājumos, ja atzīst tos par būtiskiem FDL normu ievērošanai.

Publicēti ziņojumi par 2016. gadā veiktajām sabiedriskās domas aptaujām 2016. gada 8. novembrī

2016.gada pirmajā pusgadā Padome veica divas sabiedriskās domas aptaujas. Vienā no tām tika pētīta Latvijas iedzīvotāju attieksme pret nodokļu maksāšanu (izpildītājs – Latvijas fakti). Otras aptaujas mērķis bija apzināt cilvēku viedokli par jautājumiem, kas skar fiskālo politiku un budžeta disciplīnu (izpildītājs – SKDS).

Fiskālā padome iebilst pret budžeta deficīta palielinājumu papildu izdevumiem izglītībai 2016. gada 25. oktobrī

"Fiskālās disciplīnas padome piekrīt, ka strukturālajām reformām izglītības jomā ir jābūt valsts prioritātei. Izglītības kvalitātes pieauguma rezultātā varam sagaidīt produktivitātes pieaugumu, kā trūkums patlaban ir viens no būtiskākajiem šķēršļiem valsts ekonomikas izaugsmei un konverģencei uz ES vidējo līmeni," stāsta padomes biedrs Mortens Hansens.

"Tomēr nav pieļaujams budžeta deficīta, un līdz ar to arī valsts parāda, palielinājums, lai veiktu šīs reformas, īpaši gadījumā, kad finansējums nepieciešams algu palielināšanai, kas nav vienreizējs maksājums, bet būs paliekošs lēciens izmaksu apmērā. Šajā gadījumā ir vairāki iespējamie finansējuma avoti, nepalielinot budžeta deficītu. Viena iespēja ir meklēt finansējumu nozares ietvaros; tas būtu pat ieteicams, ņemot vērā, ka izglītība kopumā Latvijā tiek finansēta dāsnāk nekā vidēji ES. Otra pieeja būtu valdības izmaksu pieaugumu kompensēt, atrodot iespējas palielināt ieņēmumus, un tādējādi neatkāpjoties no uzstādītā budžeta bilances mērķa un nepalielinot budžeta deficītu," skaidro M. Hansens.

Parunāsim par deficītu 2016. gada 19. oktobrī

Šodien parunājām par deficītu gan seminārā valsts iestāžu darbiniekiem, gan karjeras dienu pasākumā "Profesiju sīrups" Latgales priekšpilsētas skolām, kas notika Rīgas 25. vidusskolā.

Fiskālā padome prezentē uzraudzības ziņojumu Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai 2016. gada 17. oktobrī

Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētāja vietnieks Ingars Eriņš prezentē uzraudzības ziņojumu Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai.

Komunikācijas pakalpojumu iepirkums 2016. gada 14. oktobrī

Izsludināts komunikācijas pakalpojumu iepirkums līdz 2016.gada 4.novembrim. 

Vairāk informācijas šeit.

Šī brīža ekonomikas izaicinājumi pieprasa striktu fiskālo disciplīnu 2016. gada 6. oktobrī

Latvijas valdība kopumā ievēro fiskālās disciplīnas principus, bet gan 2014., gan 2015. gadā novērojamas negatīvas novirzes no budžeta likumos nospraustajiem mērķiem, secināts ceturtdien, 6.oktobrī publiskotajā Fiskālās disciplīnas padomes gadskārtējā uzraudzības ziņojumā.

Video ieskats konferencē par Fiskālās disciplīnas likumu 2016. gada 19. septembrī

Šī gada 1. jūnijā Fiskālās disciplīnas padome sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā organizēja starptautisko konferenci "Fiskālās disciplīnas likums: pirmie trīs gadi un nākotnes perspektīvas". Konference mērķis bija veicināt sabiedrības izpratni par budžeta disciplīnu, organizējot publisku diskusiju, pirms Valdība sāk darbu pie budžeta projekta 2017. gadam. Piedāvājam nelielu video ieskatu konferencē un tajā apspriestajos jautājumos.

Fiskālās disciplīnas padome: Apvienotās Karalistes referenduma rezultāti var ietekmēt nodokļu ieņēmumus Latvijā 2016. gada 2. septembrī

2016. gada 2. septembrī Fiskālās disciplīnas padome (Padome) tās kārtējā sēdē apsprieda budžeta veidošanas procesu, kā arī Latvijas makroekonomikas vides pārmaiņas saistībā ar š.g. 23.jūnija Apvienotās Karalistes balsojumu izstāties no Eiropas Savienības un šī balsojuma rezultāta ietekmi uz makro-fiskālo vidi Latvijā. 

Papildinājums sadarbības procedūrās: precizētas pušu atbildības atkāpju gadījumos un rekomendāciju īstenošanā 2016. gada 9. augustā

Finanšu ministrija un Fiskālās disciplīnas padome 2016.gada 29.jūlijā atjaunoja vienošanos par sadarbību, to papildinot ar precīzāku redakciju par pušu atbildību saistībā ar Fiskālās padomes rekomendācijām (tā sauktais ievēro vai skaidro princips), kā arī saistībā ar Fiskālās disciplīnas likumā noteikto atkāpju novērtējumu. 

Valdība budžeta plānā apstiprina fiskālā nodrošinājuma rezervi 2016. gada 2. augustā

2016. gada 2. augustā Ministru kabinets Vidēja termiņa budžeta ietvara periodam (2017.-2019. gadam) apstiprināja fiskālā nodrošinājuma rezervi. Fiskālā nodrošinājuma rezerve tiks veidota 0,1% no IKP apmērā, kas ir Fiskālās disciplīnas likumā noteiktais minimālais rezerves apjoms.

Bez fiskālās nodrošinājuma rezerves Fiskālā padome nākamā gada budžetu neakceptēs 2016. gada 17. jūnijā

Ja nākamā gada valsts budžetā netiks izveidota fiskālā nodrošinājuma rezerve, tad Fiskālās disciplīnas padome budžetu neakceptēs, intervijā aģentūrai BNS sacīja padomes priekšsēdētājs Jānis Platais. Lai arī pašlaik apliecinājuma no valdības par rezerves neveidošanu neesot, kuluāros šāds priekšlikums ir izskanējis. Vairāk informācijas financenet.lv mājaslapā.

Fiskālās disciplīnas padome apstiprina Finanšu ministrijas makroekonomikas prognozes 2016. gada 16. jūnijā

Fiskālās disciplīnas padome apstiprina Finanšu ministrijas 2017.-2019. gada makroekonomikas prognozes attiecībā uz reālā un nominālā iekšzemes kopprodukta pieaugumu, potenciālā iekšzemes kopprodukta pieaugumu un izlaižu starpībām, inflāciju un iekšzemes kopprodukta deflatoru.

Padomes viedoklis pieejams šeit

Aptauja: vērā ņemama Latvijas sabiedrības daļa pret nodokļu nemaksāšanu izturas iecietīgi 2016. gada 15. jūnijā

Valdības deklarācijā norādīts, ka līdz 2020. gadam tiek plānots palielināt nodokļu ieņēmumus, galvenokārt ierobežojot ēnu ekonomiku. Gan pētījumos, gan vairāku starptautisko organizāciju publikācijās norādīts, ka Latvijā ēnu ekonomika ir lielāka nekā vidēji Eiropas Savienībā. Viens no faktoriem, kas ietekmē ēnu ekonomikas apmērus, ir cilvēku attieksme pret nodokļiem un nodokļu nomaksu. Sadarbībā ar sociālo pētījumu aģentūru Latvijas fakti tika veikta aptauja, kuras mērķis bija noskaidrot cilvēku attieksmi par šim tēmām.

Fiskālās disciplīnas padome: budžeta process nākamajam gadam nesolās viegls ekonomiskās izaugsmes sarežģījumu dēļ 2016. gada 10. jūnijā

2016. gada 10. jūnijā Fiskālās disciplīnas padome apstiprināja Finanšu ministrijas makroekonomikas prognozes, kas tiks izmantotas par pamatu Latvijas vidēja termiņa budžeta ietvara 2017.-2019. gadiem izstrādei. Lai atbalstītu Valdības darbu pie gadskārtējo dokumentu – stabilitātes programmas un vidēja termiņa budžeta ietvara – izstrādes, š.g. februārī tika noslēgta vienošanās par agrīnu Padomes apstiprinājuma sniegšanu FM  makroekonomikas prognozēm.

Fiskālās disciplīnas padome diskutē par Finanšu ministrijas izstrādātajām makroekonomikas prognozēm 2016. gada 8. jūnijā

Fiskālās disciplīnas padomes sēdē šodien kopā ar Finanšu ministrijas pārstāvjiem tika apspriestas makroekonomikas attīstības tendences un prognozes tuvākajiem gadiem. 

Baltijas Fiskālās iestādes turpina budžeta disciplīnas tēmu Lietuvā 2016. gada 3. jūnijā

2016. gada 2. jūnijā otro reizi tikās Baltijas neatkarīgās fiskālās iestādes. Šogad tikšanās notika Lietuvas Valsts kontrolē, kas ir Lietuvas neatkarīgā fiskālā iestāde. Baltiešu eksperti savstarpēji dalījās pieredzē makroekonomikas un fiskālās politikas jautājumos. Lietuviešu kolēģi informēja par plāniem 2016. gada  jūnija beigās publicēt fiskālās ilgtspējas ziņojumu, kas, sākot ar šogadu, būtu regulārs Lietuvas neatkarīgās fiskālās iestādes ziņojums. Nākamajā gadā baltiešu neatkarīgās fiskālās iestādes tiksies Igaunijā.

Fiskālās disciplīnas likums: labs regulējums, bet īstenošana vēl jāuzlabo

Fiskālās disciplīnas likums: labs regulējums, bet īstenošana vēl jāuzlabo 2016. gada 1. jūnijā

Šodien Fiskālās disciplīnas padome sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā organizē starptautisko konferenci "Fiskālās disciplīnas likums: pirmie trīs gadi un nākotnes perspektīvas", kuras mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par budžeta disciplīnu, organizējot profesionāļu publisku diskusiju vēl pirms Valdība sāk darbu pie budžeta projekta 2017.gadam.

Fiskālās padomes IKP darba grupa apsprieda pašreizējās tendences demogrāfiskajā situācijā un darba tirgū 2016. gada 31. maijā

2016.gada 31.maijā notika šīgada otrā Fiskālās disciplīnas padomes IKP darba grupas sēde. Padomes biedri sarunās ar profesoru M.Hazanu un Latvijas Bankas pārstāvi I.Kasjanovu apsprieda pašreizējās tendences demogrāfiskajā situācijā un darba tirgū, kā arī ekonomiskās attīstības gaitu Latvijā kopumā.

Fiskālās padomes priekšsēdētājs Jānis Platais piedalās Saeimas diskusijā par valsts fiskālo politiku un budžeta mērķiem 2016. gada 30. maijā

Šodien Fiskālās padomes priekšsēdētājs Jānis Platais piedalās Saeimas diskusijā par valsts fiskālo politiku un budžeta mērķiem. Prezentācija pieejama šeit.

Vai esam mācījušies no iepriekšējās krīzes vai cenšamies to ātri aizmirst? 2016. gada 25. maijā

Politikas lokos izskan priekšlikums 2017.gadam neveidot fiskālā nodrošinājuma rezervi, lai palielinātu budžeta kārtējos izdevumus.

"Fiskālā nodrošinājuma rezerves galvenais uzdevums ir radīt iespēju Valdībai pieņemt lēmumus un veikt tādas darbības ar iespaidu uz valdības bilanci un valsts parādu, kas palīdz izvairīties no ekonomikas zaudējumiem un nodrošināt tās attīstību. Piemēram, tādu nacionālo saimniecisko vērtību saglabāšana, kā AirBaltic – vienīgā nacionālā lidsabiedrība Baltijas valstīs – saglabāja savu darba spēju krīzē un pēc krīzes, pateicoties valsts atbalstam," norāda Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētājs Jānis Platais.

Fiskālās padomes Fiskālo risku darba grupa diskutē fiskālo risku deklarācijā iekļautos riskus un to novērtēšanas principus 2016. gada 12. maijā

2016. gada 11. maijā notika Fiskālās disciplīnas padomes Fiskālo risku darba grupas sēde. Sēdē piedalījās arī pārstāvji no Finanšu ministrijas. Sēdes laikā tika diskutēts par Fiskālo risku deklarācijā iekļautajiem riskiem un to novērtēšanas principiem. Tika pārrunāta arī iespēja deklarācijā iekļaut līdz šim neaprakstītus riskus, kas ļautu iegūt pilnīgāku priekšstatu par faktoriem, kas var negatīvi ietekmēt budžeta bilanci.

Fiskālās padomes 2016.gada 1.ceturkšņa pārskati 2016. gada 25. aprīlī

Atbilstoši noteiktajam Fiskālās disciplīnas likumā Fiskālās disciplīnas padome monitorē gan gadskārtējā valsts budžeta likuma ieņēmumu daļas izpildi, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta administrējamos ieņēmumu datus, gan gadskārtējā valsts budžeta likuma izdevumu daļas izpildi, izmantojot Valsts kases datus. Reizi ceturksnī Fiskālās disciplīnas padome sagatavo ceturkšņa pārskatu par valsts budžeta likuma ieņēmumu un izdevumu daļas izpildi, kā arī ceturkšņa pārskatu par līdzekļu pārdali no budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem". 

Padomes pašnovērtējums atbilstoši ESAO noteiktajiem pamatprincipiem neatkarīgajām fiskālajām institūcijām 2016. gada 14. aprīlī

Padome 2016.gada sākumā veica pašnovērtējumu, vadoties pēc Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) vadlīnijām neatkarīgo fiskālo institūciju darbībai. Tika secināts, ka Fiskālās disciplīnas padome kopumā atbilst ESAO kritērijiem, taču konsekventa pieeja komunikācijai ar sabiedrību un plašsaziņas līdzekļiem stiprinātu Padomes ietekmi uz publisko diskusiju un Padomes novērtējums, ko veic ārējs novērotājs, varētu uzlabot Padomes darbību.

FDP kategoriski iebilst veselības reformas īstenošanai uz budžeta deficīta rēķina 2016. gada 13. aprīlī

Risku valsts finanšu ilgtspējai rada tas, ka palielinot budžeta deficītu, nebūs pietiekamas rezerves brīdim, kad ekonomika ieies lejupslīdes posmā, uzskata Fiskālās disciplīnas padome (FDP).

Reformas jāīsteno nepalielinot deficītu 2016. gada 12. aprīlī

Fiskālās disciplīnas padome šodien publicēja savu viedokli par Latvijas Stabilitātes programmu 2016.-2019.gadam. Šis Padomes ziņojums ir nosūtīts Saeimai, Ministru kabinetam un Finanšu ministrijai, kā arī tas ir publicēts Padomes un Finanšu ministrijas interneta vietnē.

Tikšanās ar Latvijas Pensionāru federācijas pārstāvjiem

Tikšanās ar Latvijas Pensionāru federācijas pārstāvjiem 2016. gada 5. aprīlī

2016. gada 5. aprīlī Fiskālās padomes priekšsēdētājs Jānis Platais tikās ar Latvijas Pensionāru federācijas Pensiju komitejas priekšsēdētāju Jāni Felsbergu. Tikšanās prezentācija pieejama šeit.

Aptaujas veikšanas iepirkums 2016. gada 17. martā

Izsludināts aptaujas par valsts budžeta disciplīnu iepirkums līdz 2016.gada 1.aprīlim. 

Vairāk informācijas šeit.

Pasākumu organizēšanas iepirkums 2016. gada 15. martā

Izsludināts konferences par fiskālo disciplīnu un atbildīgu budžeta politiku organizēšanas iepirkums līdz 2016.gada 29.martam.

Vairāk informācijas šeit.

Fiskālās disciplīnas padome apstiprina Finanšu ministrijas makroekonomikas prognozes 2016. gada 19. februārī

2016. gada 19. februārī Fiskālās disciplīnas padome apstiprināja Finanšu ministrijas makroekonomikas prognozes, kas tiks izmantotas par pamatu Latvijas Stabilitātes programmas 2016.-2019. gadam izstrādei. Lai atbalstītu Valdības darbu pie gadskārtējo dokumentu – stabilitātes programmas un vidēja termiņa budžeta ietvara – izstrādes, tika noslēgta vienošanās par agrīnu Fiskālās padomes apstiprinājuma sniegšanu Finanšu ministrijas makroekonomikas prognozēm.

Fiskālās padomes viedoklis pieejams šeit.

 

Par Ēnu dienu Fiskālajā padomē

Par Ēnu dienu Fiskālajā padomē 2016. gada 10. februārī

Fiskālās disciplīnas padome par vienu no saviem uzdevumiem uzskata sabiedrības izglītošanu un informēšanu, kas ir būtisks labas pārvaldības elements. Latvijā nu jau par tradīciju kļuvusī Ēnu diena ir laba iespēja uzrunāt vidusskolēnu auditoriju, dodot iespēju interesentiem nākt un piedalīties Padomes ikdienas darbā un iepazīt profesionāļus, kuri darbojas Padomē.

 

Fiskālās disciplīnas padome diskutē par Finanšu ministrijas izstrādātajām makroekonomikas prognozēm 2016. gada 9. februārī

2016. gada 9. februārī notika šīgada pirmā Fiskālās disciplīnas padomes (Padome) sēde. Padome pateicās valsts akciju sabiedrības "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) atbildīgajiem darbiniekiem – Ivetai Godainei, VNĪ Apsaimniekošanas pārvaldes Nekustamo īpašumu pārvaldības daļas ēkas Rīgā, Smilšu ielā 1 pārvaldniecei; Agnesei Ādmīdiņai, VNĪ Vecākajai publiskā sektora klientu vadītājai un Aivaram Mirkšam, VNĪ Būvniecības pārvaldes būvniecības projektu vadītājam par intensīvo palīdzību Padomes biroja telpu līgumisko jautājumu sakārtošanā, remontdarbu profesionālo iepirkumu organizācijā un remontdarbu precīzā īstenošanā.

Sēdes centrālais jautājums bija saistīts ar Finanšu ministrijas (FM) izstrādāto makroekonomikas prognožu apstiprināšanu Latvijas Stabilitātes programmas 2016.-2019. gadiem izstrādei. Pēc prognožu prezentācijas no FM puses Padomes biedri aktīvi diskutēja par IKP faktiskā un potenciālā pieauguma aspektiem. Padome savu viedokli par FM izstrādātajām makroekonomikas prognozēm iesniegs FM ne vēlāk kā līdz š.g. 12. februārim.

Fiskālā padome un Finanšu ministrija paraksta vienošanos par sadarbību makroekonomikas prognožu jomā

Fiskālā padome un Finanšu ministrija paraksta vienošanos par sadarbību makroekonomikas prognožu jomā 2016. gada 8. februārī

Finanšu ministrija un Fiskālās disciplīnas padome pirmdien, 8. februārī, noslēdza vienošanos par abu pušu sadarbības stiprināšanu saistībā ar makroekonomikas rādītāju prognozēm, kas tiek izmantotas gadskārtējā valsts budžeta un vidēja termiņa budžeta ietvara sagatavošanā.

Pētījumu un konsultāciju iepirkums 2016. gada 4. februārī

Izsludināts pētījumu un konsultāciju iepirkums līdz 2016.gada 16.februārim. Vairāk informācijas šeit.

Latvijas ekonomikas izaugsmi nākotnē traucē starptautiskā situācija kā arī strukturālo reformu trūkums 2016. gada 1. februārī

2016. gada 29. janvārī notika šīgada pirmā Fiskālās disciplīnas padomes (Padome) IKP darba grupas sēde. Padomes biedri secina, ka Latvijas ekonomikā redzami nesabalansētības riski, kas nākotnē var apdraudēt gan ekonomikas izaugsmi, gan Fiskālās disciplīnas likuma ievērošanu. Proti, darba tirgū algas jau pāris gadus aug straujāk par ražīgumu un, ja šī tendence turpināsies, eksporta konkurētspēja pasliktināsies. Savukārt investīciju aktivitāte, lai gan pērnā gada vidū pēc turpat divu gadu nīkuļošanas beidzot uzrādīja kāpumu, joprojām ir diezgan vārga.

Fiskālās padomes Fiskālo risku darba grupa apspriež mikrouzņēmuma nodokļa režīmu un fiskālo risku deklarāciju 2016. gada 1. februārī

2016. gada 1. februārī notika Fiskālās disciplīnas padomes Fiskālo risku darba grupas sēde. Sēdē piedalījās pārstāvji no Finanšu ministrijas un Valsts ieņēmumu dienesta. Darba kārtības pirmais punkts bija diskusija par mikrouzņēmuma nodokļa režīmu. Konkrēti tika apspriesta šī nodokļu režīma sociālā, ekonomiskā un fiskālā ietekme. Sēdē tika diskutēts arī par Fiskālo risku deklarāciju, paplašinot fiskālo risku definīciju, lai tādējādi gūtu pilnīgāku priekšstatu par faktoriem, kas var negatīvi ietekmēt budžeta bilanci.

Padome secina, ka deficīts ir ievērojami pieaudzis, salīdzinot ar plānoto 2016. gada 26. janvārī

Apkopojot 2015.gada valsts konsolidētā kopbudžeta izpildes rezultātus, Padome secina, ka deficīts ir ievērojami pieaudzis, salīdzinot ar plānoto un 2016.gada valsts budžeta sagatavošanas laikā prognozēto.

Iepirkums par komunikācijas pakalpojumiem 2016. gada 20. janvārī

Izsludināts iepirkums par komunikācijas pakalpojumiem līdz 2016.gada 3.februārim. Vairāk informācijas šeit.

Fiskālās disciplīnas likuma 11.panta prasību izpildes pārbaude 2015. gada 18. decembrī

Saskaņā ar Fiskālās disciplīnas likuma (FDL) 28.panta septīto daļu Fiskālās disciplīnas padome sagatavo un iesniedz Saeimai un Ministru kabinetam viedokli fiskālās politikas jautājumos, ja atzīst tos par būtiskiem FDL normu ievērošanai.

Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 473/2013 par kopīgiem noteikumiem budžeta plānu projektu uzraudzībai un novērtēšanai un pārmērīga budžeta deficīta novēršanai eirozonas dalībvalstīs 5.panta otrās daļas a) apakšpunktu neatkarīga struktūra sniedz publiskus izvērtējumus attiecībā uz tādu apstākļu iestāšanos, kuru dēļ ir iedarbināts korekcijas mehānisms. FDL 11.pants ietver korekcijas  mehānisma nosacījumus nacionālajā likumdošanā.

Fiskālā padome sāk izvērtēt valsts parāda jautājumu 2015. gada 10. decembrī

Jautājums par valsts parāda optimālo līmeni īpaši saasinājās pēc pēdējās (2008.-2010. gadu) ekonomiskās krīzes. Tās ietekmē Eiropas Savienībā vidējais parāda līmenis kā proporcija no iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauga par 26, Latvijā - par 33 procentpunktiem. Fiskālās disciplīnas likums nosaka, ka Valsts parāda līmenis zem 60% no IKP ir viens no četriem fiskālajiem nosacījumiem, plānojot un izpildot valsts budžetu. Tā kā līdz pat šim brīdim krīzes laikā strauji pieaugušais valsts parāda līmenis Latvijā nav būtiski pazeminājies, Padome mēģina aktualizēt valsts parāda jautājumu un novērtēt, kā jaunas ekonomikas lejupslīdes riski varētu ietekmēt Latvijas valsts parādu.

Fiskālā padome novēro fiskālo risku pieaugumu un prognozē augstāku budžeta deficīta līmeni 2016. gadā 2015. gada 2. decembrī

2015.gada 1.decembrī noritēja regulārā Fiskālās disciplīnas padomes sēde, kurā tā izteica savu vērtējumu Saeimas apstiprinātajam 2016.gada valsts budžetam un 2016.-2018.gada budžeta ietvara likumam, norādot, ka 2016.gadā vispārējās valdības budžeta bilance pasliktināsies par 0,2% no IKP salīdzinot ar likumā apstiprināto. Padome arī izskatīja Finanšu ministrijas informāciju par 2014.gada vispārējās valdības budžeta bilances rezultātiem, kuri, ņemot vērā sagaidāmo 2015.gada budžeta bilanci, tuvina mūs nepieciešamībai uzsākt bezdeficīta budžeta sastādīšanu sākot ar 2020.gadu atbilstoši Fiskālās disciplīnas likuma prasībām.

Fiskālās padomes priekšsēdētājs Jānis Platais dalās pieredzē ar Ukrainas kolēģiem 2015. gada 27. novembrī

Fiskālās padomes priekšsēdētājs Jānis Platais dalās pieredzē ar Ukrainas kolēģiem par fiskālās disciplīnas jautājumiem.

Neatbilstības ziņojums par fiskālā nodrošinājuma rezervi un apropriācijas maksājumiem Eiropas Savienības budžetā 2015. gada 24. novembrī

Saskaņā ar Fiskālās disciplīnas likuma 28.panta septīto daļu Fiskālās disciplīnas padome sagatavo un iesniedz Saeimai un Ministru kabinetam viedokli fiskālās politikas jautājumos, ja atzīst tos par būtiskiem FDL normu ievērošanai.

Fiskālās padomes ekonomista amatā darbu sāk Elīna Lucka 2015. gada 23. novembrī

Fiskālās disciplīnas padomes ekonomistes amatā darbu sākusi Elīna Lucka. Viņu atklātā konkursa ietvaros par piemērotāko amatam atzina Fiskālās disciplīnas padome.

Iepirkums par eksperta konsultācijām makroekonomikas rādītāju prognozēšanā un izlaižu starpību novērtēšanā 2015. gada 20. novembrī

Izsludināts iepirkums par eksperta konsultācijām makroekonomikas rādītāju prognozēšanā un izlaižu starpību novērtēšanā līdz 2015.gada 2.decembrim. Vairāk informācijas šeit.

Fiskālā padome: Neizmantotās iespējas – nodokļu celšana īpašumam un kapitāla pieaugumam 2015. gada 19. novembrī

Valsts nākamā gada budžets nav ideāls, taču valdība tā konsolidēšanā ir atradusi "mazāk sāpīgus variantus" no visiem iespējamajiem, to intervijā Latvijas Radio teica Fiskālas disciplīnas padomes vadītājs Jānis Platais, gan atzīstot, ka joprojām neizmantotas ir iespējas celt nekustamā īpašuma un kapitāla pieauguma nodokli. Vairāk informācijas lsm.lv mājaslapā.

Fiskālās padomes Fiskālo risku darba grupa apspriež potenciālos izpētes tematus 2015. gada 13. novembrī

2015. gada 11. novembrī Fiskālā nodrošinājuma rezerves apjoma atbilstības novērtējuma darba grupa diskutēja par Sadarbības protokola ar Finanšu ministriju saturu un apstiprināšanas procedūras stūrakmeņiem. Darba grupā tika spriests arī par potenciālajiem izpētes tematiem fiskālās politikas un fiskālo risku jomā, pie kuriem Padome un sekretariāts strādās tuvākajos mēnešos. Tika pieņemts lēmums sekretariātam turpinat darbu pie Sadarbības protokola izstrādes, kā arī uzsākt darbu pie provizoriski apstiprinātajiem izpētes tematiem. Gala lēmumus par izpētes tematiem tiks pieņemts nākamajā Padomes sēdē.

Fiskālās padomes IKP darba grupa sāk darbu pie Sadarbības protokola izstrādes 2015. gada 29. oktobrī

2015. gada 28. oktobrī IKP darba grupa sprieda par Sadarbības protokola ar Finanšu ministriju saturu un apstiprināšanas procedūras stūrakmeņiem, kā arī iespējamo ikgadējo apstiprināšanas procedūras laika grafiku. Darba grupā tika apspriesti arī potenciālie izpētes temati, ar kuriem Padome strādās tuvākajos mēnešos. Tika pieņemts lēmums sekretariātam uzsākt darbu pie Sadarbības protokola izstrādes, kā arī uzsākt darbu pie provizoriski apstiprinātajiem izpētes tematiem, bet gala lēmumu par izpētes tematu apstiprināšanu pieņemt nākamajā Padomes sēdē.

Uzkrājumus budžetā var nākties veidot piespiedu kārtā, brīdina fiskālās disciplīnas uzraugs 2015. gada 21. oktobrī

Pastāv reāls risks, ka Latvijai budžets ar uzkrājumu būs jāveido piespiedu kārtā, trešdien Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdē atzina Fiskālās disciplīnas padomes (FDP) priekšsēdētājs Jānis Platais. Vairāk informācijas delfi.lv mājaslapā.

Atvērto durvju diena Fiskālā padomē 2015. gada 8. oktobrī

Rītdien, 9.oktobrī, ikviens interesents gaidīts arī Fiskālā padomē. Priecāsimies diskutēt par budžeta disciplīnas jautājumiem. Pieteikšanās zvanot 67083650 vai rakstot info@fdp.gov.lv. 

Papildu informācija interesentiem par aktualitātēm šeit.

Fiskālā padome aicina darbā ekonomistu 2015. gada 29. septembrī

Fiskālās disciplīnas padome ir neatkarīga, koleģiāla institūcija, kuras galvenais uzdevums ir uzraudzīt, kā valsts ievēro fiskālo disciplīnu un, ja tiek konstatētas atkāpes, par to informēt sabiedrību atbilstoši Fiskālās disciplīnas likumam. Padome meklē ekonomistu Padomes sekretariātam, lai veiktu ekonomisko un valsts budžeta rādītāju analīzi un uzraudzību. Vairāk informācijas sadaļā Vakance.

Valdības spēja turēties pie fiskālajiem mērķiem ir pasliktinājusies 2015. gada 25. septembrī

Šodien gadskārtējo Fiskālās disciplīnas uzraudzības ziņojumu (Uzraudzības ziņojums), kurā izvērtēta valsts budžeta veidošanas politika un analizētas valsts attīstības ekonomiskās tendences, publisko Latvijas Republikas Fiskālās disciplīnas padome (FDP). Ziņojumā kritiski vērtēta beidzamo divu gadu budžeta veidošanas politika, uz ko šodien sasauktajā preses konferencē norādīja gan FDP priekšsēdētājs Jānis Platais, gan Eiropas Komisijas un Latvijas Bankas pārstāvji.

Fiskālās padomes priekšsēdētājs: Uzkrātais budžeta deficīts rada situāciju, ka Valdībai nākamajos gados papildu līdzekļu budžetā nebūs 2015. gada 24. septembrī

Piektdien, 25. septembrī savu gadskārtējo Fiskālās disciplīnas uzraudzības ziņojumu publiskos Fiskālās disciplīnas padome. Uzraudzības ziņojumā Padome ir konstatējusi vairākas budžeta un makroekonomikas attīstības tendences, kas nākotnē var radīt riskus valsts finanšu situācijai, tostarp – liekot Valdībai jau tuvākajos gados mainīt pašreizējos budžeta plānus un veidot budžetu ar pārpalikumu, lai segtu pašreizējās neatbilstības plānotajam.

Ienākumu prognožu reālismu apdraud zemā inflācija 2015. gada 18. septembrī

Fiskālās disciplīnas padome šodien regulārajā sēdē, turpinot darbu pie Fiskālās disciplīnas uzraudzības ziņojuma, atzina, ka ienākumu prognožu reālismu apdraud zemā inflācija.

 

Fiskālās disciplīnas padome: šogad robs budžetā var būt uz pusi lielāks nekā plānots 2015. gada 18. septembrī

Līdz gada beigām valsts budžeta deficīts var sasniegt 370 miljonus eiro plānoto 250 miljonu vietā, vēsta LTV7 raidījums “Ličnoje delo”, atsaucoties uz Fiskālās disciplīnas padomi. Vairāk informācijas lsm.lv mājaslapā.

Saeima par Fiskālās disciplīnas padomes locekli apstiprina Andžu Ūbeli 2015. gada 3. septembrī

Saeima ceturtdien, 3.septembrī, Fiskālās disciplīnas padomes locekļa amatā apstiprināja Andžu Ūbeli. Vairāk informācijas Saeimas mājaslapā.

Darba grupa atzīst, ka visi fiskālie riski jāmēra un jāpēta padziļināti 2015. gada 26. augustā

Fiskālās disciplīnas padomes Fiskālo risku darba grupa š.g. 26. augustā pārskatīja Finanšu ministrijas informatīvo ziņojumu "Fiskālo risku deklārācija", kas tiks izmantots, lai aprēķinātu fiskālo nodrošināuma rezervi 2016. gadam. 

Cenu aptauja par biroja telpas kosmētisko remontu 2015. gada 26. augustā

Cenu aptauja par biroja telpas kosmētisko remontu. Aicinām pakalpojumu sniedzējus iesniegt pieteikumus līdz š.g. 7.septembrim. Vairāk informācijas šeit.

Fiskālās disciplīnas padome izskata makroekonomiskās un fiskālās attīstības prognozes 2016.-2018. gadiem 2015. gada 13. augustā

Fiskālās disciplīnas padome vakar regulārajā sēdē izskatīja Finanšu ministrijas atjaunotās makroekonomikas attīstības prognozes un vispārējās valdības budžeta bilances prognozes 2016.-2018. gadam, atzīstot tās par pamatā pieņemamām. Vienlaikus Padome seko līdz 2015. gada budžeta izpildei un vērš uzmanību prognozētajam deficīta līmeņa pārsniegumam pretstatā 2015. gada budžeta likumā apstiprinātajam.

Fiskālās disciplīnas padome: Kopš pavasara ekonomiskā situācija ir stabilizējusies 2015. gada 11. augustā

Martā Latvijas ekonomiskā situācija izskatījās stipri bēdīga, bet nu tā ir stabilizējusies, intervijā Latvijas Radio raidījumā „Pēcpusdiena” norādīja Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētājs Jānis Platais. Vairāk informācijas lsm.lv mājaslapā.

Ir nepieciešams papildu regulējums vidēja termiņa budžeta ietvara likuma ierobežojumu ievērošanai 2015. gada 22. jūlijā

Šī gada 15. jūlijā Fiskālās disciplīnas padome izteica šaubas par procedūras ievērošanu un rekomendēja atgriezt Saeimai 8. jūlijā pieņemto likumprojektu "Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanā iesaistīto darbinieku izdienas pensiju likums" jaunai caurskatīšanai.

Cenu aptauja par preses konferences organizēšanu un vadīšanu 2015. gada 22. jūlijā

Cenu aptauja par preses konferences organizēšanu un vadīšanu. Aicinām ekspertu pieteikumus līdz š.g. 30.jūlijam. Vairāk informācijas šeit.

Padome apšauba procedūras ievērošanu un rekomendē likumu atgriezt jaunai caurskatīšanai 2015. gada 15. jūlijā

Saskaņā ar Fiskālās disciplīnas likuma 28.panta septīto daļu Fiskālās disciplīnas padome sagatavo un iesniedz Saeimai un Ministru kabinetam viedokli fiskālās politikas jautājumos, ja atzīst tos par būtiskiem Fiskālās disciplīnas likuma normu ievērošanai.

Darba grupa atzina, ka Latvijas ekonomikas attīstība patlaban raksturojama kā pamatā sabalansēta 2015. gada 9. jūlijā

Fiskālās disciplīnas padomes IKP darba grupa š.g. 9.jūlijā pārskatīja Finanšu ministrijas aktuālās makroekonomikas prognozes, kas tiks izmantotas gadskārtējā Latvijas valsts budžeta 2016.gadam un vidēja termiņa budžeta ietvara likuma izstrādē. Darba grupa piekrīt Finanšu ministrijas viedoklim, ka Latvijas ekonomikas attīstība patlaban raksturojama kā pamatā sabalansēta. Tomēr tāpat kā starpziņojumā, Padome turpina vērst uzmanību uz iespējamo risku saistībā ar darba samaksas rādītāja pastāvīgo salīdzinoši straujo kāpumu, kas var atstāt negatīvu ietekmi uz konkurētspēju.

Jānis Platais: Konsolidācija kā bieds vai kā labdare

Jānis Platais: Konsolidācija kā bieds vai kā labdare 2015. gada 6. jūlijā

Fiskālās disciplīnas padome (FDP) nav tikai viens no gudru cilvēku pulciņiem, bet instance, no kuras Eiropas Komisija gaida atzinumu par Latvijas valsts budžeta projekta atbilstību Briselē noteiktām prasībām. Padomes priekšsēdētājs Jānis Platais sarunā ar Neatkarīgo izskaidro padomes prasību 2016. gada budžeta projekta rēķināšanā izmantot konsolidācijas paņēmienu. Autors: Arnis Kluinis, NRA

Emīls Ķīlis veiksmīgi aizstāvēja doktora disertāciju socioloģijas nozarē 2015. gada 29. jūnijā

Fiskālās disciplīnas padomes kolēģi sveic un lepojas ar Emīla Ķīļa veiksmīgo doktora disertācijas aizstāvēšanu! 

Baltijas valstu fiskālās disciplīnas uzraudzības iestādes vienotas stingrā fiskālā disciplīnā

Baltijas valstu fiskālās disciplīnas uzraudzības iestādes vienotas stingrā fiskālā disciplīnā 2015. gada 17. jūnijā

2015.gada 16.jūnijā Rīgā notika pirmā Baltijas valstu neatkarīgo fiskālās disciplīnas uzraudzības iestāžu tikšanās, kuras mērķis bija diskutēt par Eiropas fiskālā ietvara praksi un Baltijas valstu fiskālo disciplīnu.

Fiskālās padomes fiskālo risku eksperta amatā darbu sāk Emīls Ķīlis 2015. gada 1. jūnijā

Fiskālās disciplīnas padomes fiskālo risku eksperta amatā darbu sācis Emīls Ķīlis. Viņu Valsts kancelejas organizētajā Jauniešu reemigrācijas programmas "Darbs valsts pārvaldē" atklātā konkursa ietvaros par piemērotāko amatam atzina Fiskālās disciplīnas padome.

Valdībai savu prioritāšu īstenošanai ir jāgatavojas konsolidācijai sastādot 2016.gada budžetu 2015. gada 8. maijā

Fiskālās disciplīnas padome šodien publicēja savu viedokli par Latvijas Stabilitātes programmu 2015.-2018. gadam. Šis ziņojums ir nosūtīts Saeimai, Ministru kabinetam un Finanšu ministrijai, kā arī tas ir publicēts Padomes un Finanšu ministrijas interneta vietnē.

"Ekonomikas tempu un inflācijas palēnināšanās ir radījušas problēmas budžeta mērķu sasniegšanā, tādēļ kritiska nozīme būs strukturālajām reformām, lai piešķirtu ekonomikas izaugsmei dinamismu," skaidro Padomes priekšsēdētājs Jānis Platais. Padome īpaši izceļ nepieciešamību veikt reformas valsts kapitālsabiedrību pārvaldē, lai uzlabotu to darbības rezultātus, un izglītībā, lai samazinātu zināšanu un pieredzes plaisu salīdzinot ar ekonomikas vajadzībām. 

Cenu aptauja par makroekonomikas modeļa izstrādi 2015. gada 8. maijā

Cenu aptauja par makroekonomikas modeļa izstrādi līdz š.g. 25.maijam. Vairāk informācijas šeit.

LSM intervija. Jānis Platais: Mēs neiztiksim bez budžeta konsolidācijas 2015. gada 7. maijā

Jau maija beigās politiķi plāno sākt sarunas par nākamā - 2016.gada valsts budžeta prioritātēm un naudas sadali. Sarunas solās būt visai karstas, jo izvairīties no nodokļu palielināšanas nepieciešamības būs ļoti grūti un jau tagad atsevišķu ministriju pieprasījumi nākamā gada budžetā mērāmi simtos miljonu eiro. Kā intervijā LSM.lv norādīja Fiskālas disciplīnas padomes (FDP) priekšsēdētājs Jānis Platais, visdrīzāk vajadzēs atkal atgriezties pie krīzes laika vārdu savienojuma – budžeta konsolidācija - lietošanas.

Fiskālās disciplīnas padomes makroekonomikas ekspertes amatā darbu sāk Elīna Veide  2015. gada 5. maijā

Fiskālās disciplīnas padomes makroekonomikas ekspertes amatā darbu sākusi Elīna Veide. Viņu atklātajā konkursā par piemērotāko amatam atzina Fiskālās disciplīnas padome.

Par Ineša Feifera atbrīvošanu no Fiskālās disciplīnas padomes locekļa amata 2015. gada 23. aprīlī

Saeimas paziņojums par Ineša Feifera atbrīvošanu no Fiskālās disciplīnas padomes locekļa amata.

Viedoklis par Latvijas Stabilitātes programmu 2015.-2018.gadam (precizēts) 2015. gada 14. aprīlī

Saskaņā ar Fiskālās disciplīnas likuma 28.panta septīto daļu Fiskālās disciplīnas padome sagatavo un iesniedz Saeimai un Ministru kabinetam viedokli fiskālās politikas jautājumos, ja atzīst tos par būtiskiem FDL normu ievērošanai.

Fiskālās padomes vīzija, misija un vērtības 2015. gada 13. aprīlī

Fiskālās padomes vīzija
Fiskāli atbildīga Latvija, attīstot ilgtspējīgu tautsaimniecību, efektīvus valdības pakalpojumus un sociālo atbalstu.

Valdības rīcības plāna pasākumiem nav reālu finansēšanas avotu 2015. gada 9. aprīlī

Fiskālās disciplīnas padomes Fiskālo risku darba grupa š.g. 31.martā izskatīja iestāžu iesniegto atbilžu kopsavilkumu par Ministru kabinetā 2015.gada 10.februārī pieņemto Valdības rīcības plāna pasākumu fiskālajām ietekmēm. Kopsavelkot iestāžu iesniegtās papildu nepieciešamā finansējuma aplēses par 2016.gadu iegūta teju 700 milj. eiro papildu finanšu vajadzības (neieskaitot aizsardzības jomu). Darba grupa uzskata, ka Valdības rīcības plāns nav sabalansēts ar reāli pieejamiem finanšu līdzekļiem un diemžēl to visdrīzāk neizdosies īstenot, ja netiks katram pasākumam apzināti nepieciešamo līdzekļu avoti.

Fiskālā padome aicina darbā makroekonomikas ekspertu 2015. gada 19. martā

Fiskālās disciplīnas padome ir neatkarīga, koleģiāla institūcija, kuras galvenais uzdevums ir uzraudzīt, kā valsts ievēro fiskālo disciplīnu un, ja tiek konstatētas atkāpes, par to informēt sabiedrību atbilstoši Fiskālās disciplīnas likumam. Padome meklē ekonomistu Padomes sekretariātam, lai veiktu makroekonomikas analīzi.

Vienkārši par sarežģīto: fiskālās disciplīnas uzraudzības ziņojuma prezentācijas 2015. gada 10. martā

Kas ir fiskālā politika? Kāpēc vajadzīga fiskālā disciplīna? Ar ko nodarbojas Fiskālās disciplīnas padome? Kā varam sekot valsts budžeta pieņemšanai un izpildei? Vai pastāv kādi fiskālie riski? Uz šiem un vēl daudziem citiem makroekonomikas jautājumiem atbildes sniegs mūsu sagatavotās prezentācijas, kuras turpmāk būs pieejamas ikvienam interesentam gan Padomes mājaslapā, gan sociālajos tīklos.

Par iespējamu Fiskālās disciplīnas likuma pārkāpumu pieņemot likumu Grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā 2015. gada 9. martā

Saskaņā ar Fiskālās disciplīnas likuma 28.panta septīto daļu Fiskālās disciplīnas padome sagatavo un iesniedz Saeimai un Ministru kabinetam viedokli fiskālās politikas jautājumos, ja atzīst tos par būtiskiem FDL normu ievērošanai.

Darba grupa atzina sagatavotās prognozes par pamatotām, vienlaikus norādot uz vairākiem negatīvajiem riskiem 2015. gada 5. martā

Fiskālās disciplīnas padomes IKP darba grupa š.g. 11.februārī pieņēma zināšanai Finanšu ministrijas aktuālās makroekonomikas prognozes Latvijas Stabilitātes programmai 2015.-2018.gadam. Darba grupa atzina sagatavotās prognozes par pamatotām, vienlaikus norādot uz vairākiem būtiskiem negatīvajiem riskiem, kas ietekmē ekonomikas izaugsmes tempu un līdz ar to arī plānoto budžeta izpildi. Līdzīgi kā 2014.gada Fiskālās disciplīnas uzraudzības ziņojumā, Padome vēlas atgādināt, ka Valdībai ir nepieciešams domāt par ieņēmumu vai izdevumu stratēģiju, ja neīstenojas plānotie nodokļu iekasēšanas pasākumi. IKP darba grupa pieņēma zināšanai arī Finanšu ministrijas informāciju par nodokļu politikas un pašvaldību budžetu uzraudzības aktualitātēm.

Ministrijām jābūt fiskāli atbildīgām, piesakot budžeta pieprasījumus nākamajiem periodiem 2015. gada 4. martā

Fiskālās disciplīnas padome šodien tikās ar finanšu ministru Jāni Reiru un citiem Finanšu ministrijas vadības pārstāvjiem. Tikšanās darba kārtībā bija jautājumi par Padomes 2014.gada uzraudzības ziņojumā (pieejams Padomes mājaslapā) izteikto rekomendāciju turpmāko gaitu un diskusija par fiskālās politikas aktualitātēm, kā arī ciešāku sadarbību starp Padomi un Finanšu ministriju. Īpaša uzmanība tika veltīta jautājumiem ar būtisku fiskālo ietekmi – nodokļu politikas jautājumi, budžeta izdevumu prioritātes un jaunās politikas iniciatīvas valdības darba kārtībā.

Par Ēnu dienu Fiskālajā padomē 2015. gada 17. februārī

Fiskālās disciplīnas padome par vienu no saviem uzdevumiem uzskata sabiedrības izglītošanu un informēšanu, kas ir būtisks labas pārvaldības elements. Latvijā nu jau par tradīciju kļuvusī Ēnu diena ir laba iespēja uzrunāt visudsskolēnu auditoriju, dodot iespēju interesentiem nākt un piedalīties Padomes ikdienas darbā un iepazīt profesionāļus, kuri darbojas Padomē.

Valdībai izskatot rīcības plāna projektu jāpārskata nodokļu politikas izstrādes termiņš 2015. gada 26. janvārī

Ievērojot Valdības rīcības plāna projektā, kas ir pieejams Pārresoru koordinācijas centra mājaslapā, atkārtoti noteikto garo termiņu nodokļu politikas izstrādei – 2017.gada 15.jūliju, Fiskālās disciplīnas padome atkārtoti vērš uzmanību un aicina Valdību pārskatīt šo termiņu un izstrādāt nodokļu politiku vēl šajā pusgadā. 

Padome aicina apspriest nodokļu politikas stratēģiju ilgtspējīgu valsts finanšu nodrošināšanai 2015. gada 16. janvārī

Fiskālās disciplīnas padome vakardien regulārajā sēdē izskatīja Finanšu ministrijas atbildes vēstuli uz Padomes sagatavoto Fiskālās disciplīnas uzraudzības ziņojumu, kā arī apsprieda Latvijas fiskālās politikas aktualitātes. Padomes savās diskusijās atkārtoti norādīja, ka Finanšu ministrijai neskatoties uz aktīvo darbu ēnu ekonomikas apkarošanā pietrūkst atjaunotas nodokļu politikas stratēģijas, kas ir ļoti nepieciešama valsts finanšu kapacitātes stiprināšanai, drošības pasākumiem un ilgtspējīgai sabiedrisko pakalpojumu kvalitatīvai nodrošināšanai. 

Eksperti eirozonas ekonomikai prognozē nelielu izaugsmi (radio ieraksts) 2015. gada 12. janvārī

Latvijai lielākās bažas šajā gadā varētu radīt nevis izaugsmes tempi, bet inflācijas līmenis, analizē Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētājs Jānis Platais. Un nevis tas, ka inflācija varētu būt pārāk augsta, tā varētu būt pārāk zema.

Fiskālās disciplīnas padomes mājaslapā tiek atvērta jauna sadaļa, un tā ir veltīta pētījumiem fiskālās disciplīnas jomā

Fiskālās disciplīnas padomes mājaslapā tiek atvērta jauna sadaļa, un tā ir veltīta pētījumiem fiskālās disciplīnas jomā 2014. gada 23. decembrī

Fiskālo risku darba grupa š.g. novembrī sadarbībā ar ārējiem konsultantiem veica pētījumu, lai detalizēti izvērtētu fiskālos riskus, kuri saistīti ar iespējamu valsts sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta izdevumu pensiju un pabalstu izmaksai pārsniegumu pār gada budžetā apstiprināto. Pēc iepazīšanas ar pētījuma rezultātiem (pētījuma veicējs - SIA "RVJ", Elīna Veide) Fiskālās disciplīnas padome nepieciešamo fiskālā nodrošinājuma rezervi 2017.gadam novērtēja 0,115 % no IKP jeb 32,8 miljonu eiro apmērā.

Fiskālās politikas jomā mums ir ko mācīties no Zviedrijas un Igaunijas 2014. gada 16. decembrī

Fiskālās disciplīnas padome šonedēļ viesojās Zviedru fiskālās politikas padomē (Swedish fiscal policy council) un Igauņu fiskālajā padomē (Estonian fiscal council), kur ieguva vērtīgu pieredzi gan pētniecības, gan administratīvajos darba organizācijas jautājumos.

Padome norāda uz fiskālajiem riskiem un nepieciešamību veidot fiskālā nodrošinājuma rezervi 2014. gada 10. decembrī

Fiskālās disciplīnas padome šodien iesniedza Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā Fiskālās disciplīnas uzraudzības ziņojuma papildinājumu par 2015. gada valsts budžeta un 2016.-2017. gadu budžeta ietvara projektiem. Uzraudzības ziņojuma papildinājumā ir izceltas četras galvenās rekomendācijas budžeta veidošanā, t.sk. nepieciešamība 2016. gadam izveidot fiskālā nodrošinājuma rezervi 0,1% apmērā no iekšzemes kopprodukta, kā to paredz Fiskālās disciplīnas likums, pretēji Valdības priekšlikumam fiskālā nodrošinājuma rezervi 2016. gadam neveidot. Padome arī norāda uz riskiem nesasniegt budžeta bilances mērķus un nepieciešamību izstrādāt atbilstošus kompensējošus pasākumus. 

Valdība kopumā ievēro Fiskālās disciplīnas likuma prasības gatavojot 2015.gada budžetu 2014. gada 5. decembrī

Latvijas Valdības īstenotā fiskālā politika kopumā ievēro Fiskālās disciplīnas likumā noteiktos principus un skaitliskos kritērijus. Vidēja termiņa budžeta ietvara likuma un Gadskārtējā valsts budžeta likuma projektos ir ievēroti Fiskālās disciplīnas likumā noteiktie trīs skaitliskie fiskālie nosacījumi: bilances, izdevumu pieauguma un pārmantojamības nosacījums.

Informācija mediju pārstāvjiem par Fiskālās disciplīnas uzraudzības ziņojumu 2014. gada 4. decembrī

Rītdien, 2014.gada 5.decembrī, Fiskālās disciplīnas padome sanāk uz sēdi, kurā apstiprina Fiskālās disciplīnas uzraudzības ziņojumu. Atbilstoši Fiskālās disciplīnas likumā noteiktajam Uzraudzības ziņojums tiek pievienots Vidēja termiņa budžeta ietvara likumprojektam iesniedzot to izskatīšanai Saeimā.

Fiskālās disciplīnas padome pārmērīgu tēriņu gadījumā valdībai rādīs sarkano kartīti

Fiskālās disciplīnas padome pārmērīgu tēriņu gadījumā valdībai rādīs sarkano kartīti 2014. gada 10. novembrī

Fiskālās disciplīnas padome pārmērīgu tēriņu gadījumā valdībai rādīs sarkano kartīti, intervijā aģentūrai LETA sacīja padomes priekšsēdētājs Jānis Platais.

Fiskālā budžeta deficīta palielināšana būs pretrunā ar noteikto likumā 2014. gada 27. oktobrī

Atsaucoties uz pagājušajā nedēļā izskanējušo Finanšu ministra Andra Vilka viedokli par iespējām izskatīt fiskālā deficīta palielinājumu, Fiskālās disciplīnas padome uzskata, ka papildus izdevumus budžetā var atļauties tikai tādā gadījumā, ja ir atbilstoši samazināti citi izdevumi vai palielināti budžeta ieņēmumi.

Fiskālās disciplīnas padomes darba grupas uzsāk darbu

Fiskālās disciplīnas padomes darba grupas uzsāk darbu 2014. gada 16. oktobrī

Ar mērķi sagatavot fiskālās disciplīnas uzraudzības ziņojumu, kura galvenās sastāvdaļas ir fiskālo risku un makroekonomikas rādītāju prognožu novērtējums, darbu ir uzsākušas Fiskālās disciplīnas padomes darba grupas. 2014.gada 7.oktobrī darbu sāka Fiskālā nodrošinājuma rezerves apjoma atbilstības novērtējuma darba grupa, un 2014.gada 16.oktobrī darbu sāk Potenciālā un nominālā iekšzemes kopprodukta novērtējuma darba grupa.